Operaház - javításra szorul a színpadgépezet

Színpad

 (MTI) -  Vass Lajos miniszteri biztos ezzel kapcsolatban az MTI kérdésére hétfőn elmondta, hogy a gépeket sajnos rendszeresen  javítani kell, ez folyamatosan megtörténik, de nyilván a teljes csere lesz a megoldás. Hogy erre mikor kerülhet sor, arról később ad részletes tájékoztatást - jelezte.
    A Magyar Királyi Operaház a megnyitáskor, 1884-ben Európa legmodernebb operaháza volt. Podmaniczky Frigyes, a későbbi intendáns vezette építőbizottság határozata szerint csak magyar művészek, mesterek és cégek működhettek közre az építkezésben.
    Kivételt csak a nagy nézőtéri bronzcsillár és a bécsi Asphaleia társaság által készített színpadi gépezet esetében tettek. Ez utóbbi szabadalmát Ybl az 1881-ben a Ringtheaterben pusztító, több mint négyszáz halálos áldozatot követelő tűzvész után vásárolta meg és alkalmazta elsőként a világon.
    Záporszerkezet, vasfüggöny, hidraulikusan működtetett körhorizont, kulisszák helyett felülről mozgatott díszletelemek alkalmazásával a ház korának legmodernebb technikai berendezése volt. 1976-ban a színpadgépezet egyik hengere megrepedt, a hidraulikát le kellett állítani. Átmenetileg álló díszleteket használtak, majd 1980 júniusában megkezdődött az épület külső-belső felújítása.
    A rekonstrukció során elsősorban a színpadgépezet újult meg: az új elektromechanikus szerkezetet egy drezdai cég szállította. Már a felújítás idején többen kétségbe vonták, vajon helyes döntés-e egy, a kor követelményeinek szintje alatt lévő gépezetet beépíteni.
    A megújult Operaház 1984. szeptember 27-én, a 100 éves évfordulón nyílt meg ismét, fennállásának 125. évfordulóját 2009-ben ünnepli.