A Sirály honlapján olvasható levelezésből azonban kiderül, hogy a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat képviselői mindvégig jogtalannak minősítették a Sirály működését. "A per lezárásáig nem áll módunkban döntést hozni a Könyvesház újbóli, akár ideiglenes jellegű hasznosítása tárgyában" - írta már a nyitás előtt, tavaly augusztusban Szalai-Szabó megkeresésére Schiffer János akkori főpolgármester-helyettes. A Fővárosi Önkormányzat Képviselőtestületének Tulajdonosi Bizottsága végül a tervezett nyitás előtt egy nappal, tavaly október 4-én kelt levelében utasította el a Városi Színház Kht. kérelmét az épület hasznosítására. Születetett azonban ekkor egy másik határozat is: az épület pincéjét - amely a bíróság 2001. júliusi jogerős "rész- és közbenső ítélete szerint" időközben visszakerült a tulajdonos birtokába - bérbe adták egy harmadik félnek: a Budapesti Városvédő Egyesületnek.
Repül a Sirály?
Színpad
Továbbra sem rendeződik a Király utca 50-es számú épület sorsa: az egykori Könyvesház egy jogvita miatt majdnem tíz éve áll üresen. Az erősen leromlott állapotú épületet a peres felektől, a tulajdonosi jogokat gyakorló (lényegében gyakorolni képtelen) Fővárosi Önkormányzattól és a korábbi bérlőtől, a Budapest Székesfőváros Könyvesháza Alapítványtól megszerzett ideiglenes engedélyekkel tavaly ősszel felújította, majd használatba vette a Városi Színház Kht. Az azóta itt működtetett nonprofit kulturális központot, a Sirályt azonban rendre ellehetetlenítik a hatóságok: a hely ugyanis a jelenlegi jogértelmezés szerint illegálisan működik. Kávézója például hivatalosan már nincs (pontosabban rövid ideje becsületkasszával működik), és holnaptól pincéje sem lesz. Mint Szalai-Szabó Istvántól, a Városi Színház Kht. igazgatójától megtudtuk: csütörtök reggel fél kilenckor az ügyben hatóságként eljáró VII. kerület képviselői rendőrségi segítséggel lefoglalják a színházként működő pincét. Hogy a hétfőre meghirdetett "... A szabad..." című előadást, és a további színházi bemutatókat hol tartják meg, egyelőre ők sem tudják.
Szalai-Szabó tavaly nyáron kapcsolódott be a történetbe: úgy gondolta, hogy az akkor már kilencedik éve üresen álló épület felújításával és hasznosításával elmozdíthatja a helyzetet a holtpontról. Terve - részben - gyorsan teljesült: a nonprofit kulturális központ már működésének első napjaiban elhíresült a fővárosiak körében, s az itt rendezett vetítések, koncertek, fesztiválok (például a szintén nehéz helyzetbe jutott Tűzraktér téli programjai) mellett az épület adott otthont tucatnyi civil szervezet rendezvényeinek is.
Évtizedes homály
A Király utca 50-es számú épületet még 1993-ban bocsátotta a Könyvesház rendelkezésére a főváros: a könyvesbolt és a pincekávézó azonban nem működött megfelelően, ezért három és fél évvel a nyitás után az önkormányzat felmondta a szerződést, az alapítvány kártalanítása nélkül. Erről szólt eredetileg a tulajdonos és a bérlő pere; hogy most miről, azt csak sejteni lehet, hiszen tíz év alatt abban sem sikerült megállapodniuk a feleknek, hogy ki kinek, és mennyivel tartozik. Az épületet ugyanis saját költségén újíttatta fel a Könyvesház Alapítvány, amelyhez hétmillió forint vissza nem térítendő - majd később kölcsönnek minősített - támogatást kapott egy közalapítványtól. Információink szerint a bíróság nemrég igazságügyi szakértőt rendelt ki annak felülvizsgálatára, hogy a Könyvesházzal szemben támasztott, időközben huszonnyolcmillió forintra duzzadt követelésből mennyi jogos.
A Sirály ettől függetlenül megnyitott, mire a tulajdonos alig egy héten belül "birtokvédelmi eljárás" lefolytatását kérte a VI. kerület jegyzőjétől, majd a helyszíni szemle után a hatóságtól is kérte a "jogsértő magatartás szankcionálását". Az eljárás lefolytatására kijelölt VII. kerület képviselői decemberben újabb helyszíni szemlét tartottak. Igaz, időközben a Sirály vezetői felülvizsgálati kérelmet juttattak el a Fővárosi Önkormányzathoz (és mellesleg divatos, keresett hellyé fejlesztették a kulturális központot), a jogerőre emelkedett végzés szerint csütörtök reggel át kell adniuk a pincét a tulajdonosnak. A kávézó - megfelelő, vagyis nem csak ideiglenes működési engedélyek hiányában - nem üzemelhet tovább, a színházi előadások feltehetőleg elmaradnak. Könnyen lehet tehát, hogy a szerda esti költészet napi program lesz az utolsó kulturális rendezvény a Sirályban. Pedig a történet egészen prózai. A Budapesti Városvédő Egyesület - mint Vitkay Katalin ügyvezető titkártól megtudtuk - nem fogja birtokba venni a pincét, amíg tart a jogvita. Legfeljebb várostörténeti kiadványokat fog tárolni az alagsorban.