Saját mesejátékot mutat be a veszprémi Petőfi Színház

Színpad

 

(MTI) - "Elaludtam a buszon és megálmodtam"- idézte fel Máté P. Gábor szerző, a Petőfi Színház színésze a darab próbáján, miként született A szerenád. A színésznek nem ez az első írói próbálkozása, de első mesejátéka, ami "nem csak gyerekeknek szól." A történet alapja a szerelem; a férfi egy kissé gyáva, a mesejáték pedig arról szól, hogyan győzi le kishitűségét, miközben az alapértékek - a barátság, hit, összetartás, szeretet - végül meggyőzik a közönséget is arról, hogy együtt mindent el lehet érni - magyarázta Máté P. Gábor, aki nagyon örül annak, hogy "házi" előadás lesz A szerenád, mert így a kollégák, alkotótársak egymás iránti bizalma, szeretete viszi előre a darabot.

 
Palásthy Bea, a darab rendezője egy déli halászfaluba helyezte a történetet. Kifejtette: a gyerekeket manapság arra szoktatják, hogy ha megkérdik őket, miről szól, amit olvastak vagy láttak, akkor a történetet mesélik el, nem a mondanivalót, ami mindenki számára más. Ez azért baj, mert a jövő színházi közösségének csak olyan darabokat lehet játszani, amin nem kell gondolkodni - tette hozzá. 
 
Megjegyezte: tudja, hogy egy előadással nem lehet kitörni ebből a megszokásból, de A szerenád szándéka szerint más szellemben készül el. A törekvés megmutatni, "hogy a színház valami olyasmit nyújt, amit semmi más művészet nem tud az élő varázsával, valamint azzal, hogy úgy tud elmondani egy történetet, amire a néző soha nem gondolna, s ez sokkal inkább hasonlít a képzeletében megjelenő történetekre, mint azokra, amit láthat vagy hallhat, vagy elmondanak neki".
 
A koreográfusi teendőkre a balettintézetet végzett, táncosi múlttal rendelkező Csarnóy Zsuzsanna színésznőt kérték fel, aki "ezt a képtelenséget" el sem tudta képzelni, a rendező azonban meggyőzte arról, hogy érdemes belevágnia a feladatba, s mivel "művészeti és emberi értelemben" is közel állnak egymáshoz, elvállalta a megbízást. "Szeretet és bizalom vesz körül, s az első ilyen próbálkozáshoz elképzelni sem lehet jobb légkört, semmiféle küzdelmet nem kell folytatnom idegen környezetben" - mondta a színész-koreográfus. Hozzátette: mivel jól ismeri kollégái erősségeit, gyengéit, mindenkire személyre szabottan találhatta ki a koreográfiát. 
 
"Érdekes számomra, hogy eddig színészként belülről láttam a színpadot, most kívülről kell szemlélnem és másokat instruálni. Színésznőként persze segít, hogy ne csak lépéseket tegyek egymás után, hanem annak legyen mondanivalója is" - árulta el a színésznő.
 
A mesejátékot vasárnap délután háromkor mutatja be a Petőfi Színház.