A Miskolci Nemzeti Színház tervei - 2002/2003

Színpad

- Nagyon rövid idő volt az évad kialakítására, hiszen augusztus 1-jével nevezték ki igazgatónak.

- Igen, júniusban volt a pályázat, és mindössze egy szavazaton múlt, hogy a kinevezésem öt évre szóljon, ne csak a következő pályázat elbírálásig, ahogy most. Ez gyakorlatilag ideiglenes kinevezés és csak egy évet jelent, ami egy színház életében rendkívül kevés. Hiszen a műsortervek, szerződtetések már tavasszal lezajlottak.
Nekünk négyünknek - a prózai tagozat vezetője Kiss József, a zenés tagozaté Nagy Viktor, a táncé Fejes Ádám - a kész műsortervet kellett átformálnunk és az utolsó percben szerződtetnünk embereket, ami elég nehéz volt. Így is a színház tagja lett Oszter Sándor és Kovács István, akik majd Molnár Ferenc Játék a kastélyban című művében lépnek a miskolci közönség elé.

- Nem volt ellenállás önökkel szemben?

- De természetesen volt, az önkormányzat részéről is. Azt szerették volna, ha ragaszkodunk az előző vezetés műsortervéhez, de mi éppen az új szellemiséget akartuk megmutatni ebben a tematikus évadban, amely a Maszkok és szerepek címet viseli. Már első bemutatónk, az Evita ennek a szellemében született, emberfeletti munkával, de a siker minket igazolt.

Kiss József Nagy Viktor Fejes Ádám
 
A színházon belül megváltozott a légkör. Az emberek mosolyogva dolgoznak és optimisták, akárcsak én. A premier után a színpadon jelképesen és valóságosan is megemeltem a kalapomat a társulat minden tagja előtt. Az optimizmusomat az is növeli, hogy a bérletesek a nyitáskor sorban álltak a pénztár előtt. Ilyen tíz éve nem volt Miskolcon! Az itteni közönség egyébként nagyon jó, ismerek olyan családokat, akik 25-3O éve ugyanazokat a helyeket bérlik a színházban. Miskolcon 18O éves hagyománya van a színjátszásnak, ezt kell folytatni és a 21.század szellemében továbbfejleszteni.

- Mi az a vonzó műsorterv, amiért az emberek sorban álltak a pénztárnál?

- A következő bemutatónk október 16-án a Kamaraszínházban Csukás István mesejátéka, az Ágacska lesz. A Kakukkfészek bemutatója november 15, Kiss József rendezi. Decemberi bemutató a Csókos asszony című operett és jövő tavasszal Shakespeare Vízkeresztjét visszük színre. Évad végén pedig Brecht Mahagonnyját Nagy Viktor rendezi. A Kamaraszínházban novemberben az említett Molnár Ferenc- Játék a kastélyban-ja lesz Málnay Levente rendezésében, a Csarnokban pedig Pozsgai Zsolt Szeretlek, Faust című drámáját mutatjuk be. Tervezünk egy Sütő András mesejátékot is, de a műsorterv egy-két ponton még változhat.

Bardóczy Attila - Peron és Füredi Nikolett - Evita Fürdei Nikolett - Evita és Gazdag Tibor - Che Guever
- Ön eredetileg színész, miért vállalkozott az igazgatásra?

- A Ráckevei Anna, Götz Anna-féle osztályban végeztem. Szegeden, Zalaegerszegen, Veszprémben játszottam. Szegeden már volt egy magánszínházam Szegedi Színkör néven, amelyet 12 színésszel alapítottunk. Ott belekóstolhattam a színházcsinálásba 1996-98 között. Utána jöttem Miskolcra, ahol azt láttam, hogy nem működik jól a színház, rossz a hangulat, noha a feltételek adottak. Ezért is pályáztam meg az igazgatói kinevezést.
Úgy vettem át a színházat, hogy nem tudtam az adósságokról, ezért rögtön kértem könyvvizsgálatot, ami jelenleg is tart. Küzdő alkat vagyok, optimizmusomra jellemző, hogyha kiírják az új pályázatot - már csak az önkormányzati választások után -, azon is indulok. A következő évad műsortervét is tervezem, annak tematikája a Vér és arany lenne. Most azonban az a legfontosabb, hogy időt nyertünk ahhoz, hogy teljes erőbedobással dolgozhassunk és megmutathassuk, mit tudunk.

Az Evita bemutatójáról

Az új vezetés sikerdarabokkal akarja visszacsalogatni a nézőket a színházba. Ilyen Webber-Rice Evitája, ami biztos kasszadarab, de ez önmagában kevés lenne.
Kell hozzá egy operaszínpadon edződött rendező, aki magabiztosan mozog a musical világában is: Nagy Viktor. Kell hozzá egy zenekar (karmester: Várkonyi Mátyás és Regős Zsolt), énekkar, tánckar, sőt még egy művészeti középiskola növendékei is. Kell hozzá egy díszlettervező, Götz Béla, aki neonfényes színpadképében, az emelkedő hidakkal és vastraverzekkel kihasználja a miskolci színház adottságait. Kell hozzá egy jelmeztervező, Horváth Kata, aki a negyvenes-ötvenes évek ruháit álmodta a szereplőkre. Kell hozzá egy koreográfus: Gajdos József. És kell hozzá egy nem akármilyen énekes-színész gárda.

Gazdag Tibor - Che Guever Füredi Nikolett - Evita
A színháznak több szereposztásra is futotta. Az általam látott második szereposztás sztárja kétségtelenül a Che Guevarát játszó Gazdag Tibor, aki remek megjelenéssel, tökéletes hanggal és játékkultúrával rendelkező színész. (Az első szereposztásban Miller Zoltán énekli ezt a szerepet.) Bardóczy Attila Peronja hűvös és elegáns volt, az indulatokat úgy látszik, a női főszereplőre hagyta. Füredi Nikolett, a hajdani Rockszínház tagja kellő felkészüléssel, remekül játssza el azt az asszonyt, akit egy ország istenített. A rossz színésznő, Eva Duarte élete legnagyobb alakítását kapta meg mint Eva Peron és ezzel élni is tudott - erről szól az Evita sikertörténete, akit Argentinában szentként imádtak, holott csak egy mindenkin átgázoló, érvényesülni vágyó lotyó volt. Az első szereposztásban Koós Réka játssza, a harmadikban pedig a miskolci színház tagja, Varga Andrea, akit a mostani előadásban a lány szerepében láttunk felvillanni. A siker tehát garantált, a premier tizenkét perces vastapsa után a második szereposztásban is győzelmet aratott az Evita Miskolcon.

Kapcsolódó link:
Miskolci Nemzeti Színház honlapja