Színházi látcsövön keresztül a XX. század

Színpad


100ev-Jatekaszinhaz_m2_4_BalintAndras_MacsaiPal.jpg
Bálint András és Mácsai Pál

Melyik az a terület, amelyik a kultúra legszélesebb spektrumát foglalja magában? Melyik az a hely, ahol átélhetjük a nagy komédiák és nagy tragédiák minden katarzisát? Melyik az az épület, amelyik a leginkább kiszolgáltatott a történelemnek, és fordítva? Vagyis, hogyan telt a XX. század a színházi látcsövön keresztül?

 
A Magyar dráma napján, szeptember 21-én 100 év - játék a színház címmel színházi vetélkedőt indít a Magyar Televízió tudáscsatornája. A vasárnap esténként jelentkező, 16 részes sorozatban neves művészek, mások mellett Bálint András, Bíró Kriszta, Elek Ferenc, Egressy Zoltán, Hegedűs D. Géza, Kovács Patrícia, Mácsai Pál, Molnár Piroska, Szakonyi Károly és Tasnádi István mérik össze tudásukat az elmúlt száz év színházáról, irodalmáról, zenéjéről. Tragédia és komédia, kabaré és népszínmű, opera és operett is terítékre kerül, s persze írók és műveik, zeneszerzők és slágereik, nagy színészek és nagy sztorik. A moderátor Sugár Ágnes.
 

100ev-Jatekaszinhaz_m2_2_BalintAndras_BiroKriszta_SzakonyiKaroly.jpg
Bálint András, Bíró Kriszta és Szakonyi Károly

100ev-Jatekaszinhaz_m2_3_Elekferenc_MolnarPiroska_EgressyZoltan.jpg
Elek Ferenc, Molnár Piroska és Egressy Zoltán

A műveltségi játék a tavasszal vetített Nyugat 100 - A vetélkedő folytatása. A zsűri feladatait továbbra is a versenyzők látják el: a három, egyenként háromfős csapat közül minden adásban másik bíráskodik a két játékban lévő fölött. Ezúttal azonban nem előre meghatározott sorrendben tekintik át a versenyzők a XX. század színháztörténetét: cilinderből húzzák ki az adások végén a következő forduló témáját. A választék Az ember tragédiájától a rendszerváltás színházi életéig terjed. Hogyan lett világsiker Molnár Ferenc több színdarabja? Miért irtózott Blaha Lujza a filmszerepektől? Mivel csalogatták haza Páger Antalt? Hogyan alakították a színésznők a nagypolitikát? Megannyi kérdés, amelyhez olyan színészegyéniségek életén és szerepein át vezet a válasz, mint Honthy Hanna, Latabár Kálmán, Major Tamás, Bajor Gizi, Tőkés Anna, Gábor Miklós, Darvas Iván és Ruttkai Éva. Szóba kerül a pesti Broadway és a kabaré, a modern színház vagy éppen a magyar musical születése is.

 

Huszonöt éve szeptember 21-én ünnepeljük a Magyar dráma napját. A kezdeményezés Az ember tragédiája ősbemutatójának 100. évfordulójához kapcsolódik, ezért Madách Imre művével indul az m2 színházi vetélkedője is. Az első fordulóból a mű legfontosabb előadásait, az akkori Nemzeti színészeit és az ősbemutató kulisszatitkait ismerhetik meg a nézők, sőt az is kiderül, ki alakította a "jégkockát" az Eszkimó színben egy legendás, '60-as évekbeli előadáson. A fiktív apróhirdetéseknek, a rögtönzéseknek és az írói vénát igénylő feladatoknak köszönhetően azt is megtudhatják az érdeklődők, miért bánt igaztalanul a színháztörténet Madách feleségével, milyen újítás köthető az 1883-as dátumhoz, illetve, hogy milyennek tűnhet ma a korszak játékstílusa. És lesz még számos meglepetés a műsorban - maguknak a játékosoknak is.