(MTI) - "A bemutatóra most két napig építjük a díszletet, később gördülékenyebb lesz a színpad berendezése. A hatalmas Dóm-térről mindent behozunk, a koronát, a pirotechnikát, Tóth Kázmér alkalmazza ide a színpadképet - mondta el Zsuráfszky Zoltán, a táncszínház vezetője. - Szegeden a levegőből egy drótkötélen érkezett a színpadra Novák Péter, most hátulról, a horizontról hozom be őt a tüzes trónra."
A darab szövegét Vince Zsuzsa írta Nemeskürthy István Önfia vágta sebét című könyve alapján, de versek is elhangzanak, Sinka István-, Juhász Gyula-költemények Szarka Tamás zenéjére. A Dózsa a második közös produkciójuk, 2008-ban ugyancsak a Szegedi Szabadtéri Játékokon a Benyovszkyt mutatták be Szarka Tamás muzsikájával.
"Ezután kért föl a Dózsára Bátyai Edina, talán tudta, hogy milyen régi tervem e történelmi alak életre keltése - részletezte a koreográfus. 1975-ben mint az Állami Népi Együttes fiatal táncosa játszottam a Vámos László rendezte Bánk bánban. Akkor azt mondtam magamnak, fogok én egyszer egy Dózsát csinálni ezen a téren."
A Dózsát csaknem 300 táncossal, külföldi szereplőkkel mutatták be Szegeden, két előadást játszottak belőle. "Kétszer 4 ezer ember látta, a Duna TV felvette, de itt van Novák Péter és a többi szólista tele energiával - magyarázza Zsuráfszky Zoltán. - Szerintem a kőszínházi verzió érdemes a figyelemre, lehet utaztatni is a produkciót. A Művészetek Palotája és a Nemzeti Táncszínház is mellém állt e dologban, csak az volt kérdés, hogyan tudjuk bevinni a monumentális díszletet. Megoldottuk."
Ha szerencséje van - fűzte hozzá - 2014-ig, a parasztháború leverésének 500. évfordulójáig él a darab és - amint szeretné - a Hősök terén vagy a Bazilika előtt is tudnak egy gyönyörű Dózsa-előadást csinálni. "A Fesztivál Színházban a Honvéd Táncszínház 20 pár táncosával dolgozom, de a Magyar Táncművészeti Főiskoláról néhány fiatal táncost is meghívtam, élő kapcsolat van az intézmény és közöttünk" - tette hozzá.
A történetet egy párviadallal indul, amelyben Dózsa győz, utána kinevezik a seregek vezérévé. Érdekes a cselekmény szegedi vonala, amely a szerelmi szálat is hozza, Pálffy főbíró lányát, Piroskát szereti Dózsa, aki egyébként a bíró fogadott fia volt. A parasztvezér boszorkánylátomása is érdekes, hiszen Szegeden volt az utolsó boszorkányégetés Magyarországon. "Sinka István-verssorokra csináltam meg a forradalom temetését, a mindenki által ismert kivégzés képe alatt egy Te Deum hangja szól, majd egy himnikus számmal zárjuk a darabot" - árulta el a koreográfus.