Újabb rendkívüli társulati ülés a Győri Nemzeti Színházban

Színpad

 

(MTI) - Az intézményt fenntartó győri önkormányzat múlt csütörtökön felfüggesztette állásából Korcsmáros Györgyöt, a színház igazgatóját, aki ellen fegyelmi eljárás megindítását rendelték el a gazdálkodásban tapasztalt hiányosságok és jelentős összegű költségvetési túlköltekezés miatt.
    A fegyelmi eljárást lezáró közgyűlésig Forgács Pétert, a színház művészét bízták meg az igazgatói feladatok ellátásával.
    A szerdai társulati ülésen részt vett Borkai Zsolt polgármester, Ottófi Rudolf alpolgármester és Korcsmáros György is.
    Forgács Péter beszédében mentegetőzött, amiért elvállalta a megbízást. Közlése szerint Ottófi Rudolf alpolgármestertől kapta a felkérést "sörözés közben", s már hat nappal a közgyűlés döntése előtt tudta, hogy Korcsmáros György helyére kell lépnie.
    Borkai Zsolt igyekezett nyugtatni a színészeket, ismételten hangsúlyozva: nem politikai döntésről van szó, a színház léte nincs veszélyben. Mint mondta, szándékaik szerint továbbra is jó darabokat játszik majd a színház, ám sokkal takarékosabban.
    Az összejövetelen ismertették a MASZK Országos Színészegyesület elnöke, Hegedűs D. Géza által írt levelet, amelyben a szervezet vezetője Ottófi Rudolfnak tett fel kérdéseket a társulat jövőjéről.
    Az ülésen több színész is felszólalt. Margitai Ági azt mondta, felelőtlen azt a módszer, ahogy Korcsmáros Györgyöt felfüggesztették állásából, és bár Forgács Pétert kitűnő színésznek tartja, igazgatónak szerinte alkalmatlan. Volt olyan színész, aki a polgármester beszéde közben bekiabált, majd kivonult az ülésről.
    Az elhangzottakra reagálva Korcsmáros György vázolta, hogy az önkormányzat által kifogásolt többletköltség miből tevődött össze.
    Elődje, Bor József kiemelte, hogy a győri színház a leglátogatottabb vidéki teátrum: tavaly 126 ezren nézték meg 399 előadását.
    Beszélt arról is, hogy mennyi a színház rezsije. Arra a kijelentésére, miszerint a működtetési költségek a hiánynak csak a harmadát teszi ki, Korcsmáros György közölte: a színház rezsi- és bérköltsége 800 millió forint évente, és akkor még egyetlen egy darabot sem állítottak színpadra. A fennmaradó 300-400 millió forintból működik tulajdonképpen a színház.
    Az állásából felfüggesztett igazgató ismét utalt arra: ha kell, bíróság elé viszi az ügyet.

 
Korcsmáros György jogi útra tereli az ügyét,
ha elmarasztalja a fegyelmi vizsgálat

(MTI) - Jogi útra tereli az ügyét a Győri Nemzeti Színház múlt hét csütörtökön felfüggesztett igazgatója, ha elmarasztalják a fegyelmi vizsgálaton. Ezt maga Korcsmáros György jelentette ki kedden az MTI-nek.
    Az egész vizsgálat és rágalomhadjárat az ő személye ellen irányul - mondta. Megítélése szerint ezt bizonyítja az is, hogy már a vizsgálat idejére sem hagyták meg posztján.
    "A felfüggesztésből és a különböző figyelmeztetésekből azt a következtetést kell levonnom, hogy az ítélet - a koncepciós perekhez méltóan - korábban már megvolt. Úgy tűnik, nem számít, hogy 15 év alatt művészetileg mit tettem le az asztalra, hogy ez alatt az ország egyik leglátogatottabb színháza lett a győri, ahol évente 124 ezer ember fordul meg" - hangoztatta Korcsmáros György.  
    A revizori vizsgálat eredményéről a felfüggesztett igazgató elmondta: az semmiféle kirívó szabálytalanságot nem tudott feltárni. A fedezet nélküli kötelezettségvállalás, melyet vádként hoznak fel ellene, egyszerűen nem más, mint a színészek darabokra történő szerződtetése.
    Mint mondta, reméli, hogy a vizsgálat alatt lehetősége lesz a saját álláspontját is kifejteni.
    A direktor az állítólagos luxusapartmanok ügyéről közölte: az önkormányzattól nyilatkozó személy egyszerűen valótlanságokat állított ezzel kapcsolatban.
    Mint hangsúlyozta, nincs szó luxusról, a színház csupán üdülési jogot vásárolt Bükfürdőn a dolgozóinak. A 23 millió forintot pedig öt év alatt kell majd kifizetni. A szociális juttatások minden évben részét képezik a színház költségvetésének,  s azzal, hogy üdülési jogot vásároltak, az intézmény és a dolgozók is jobban járnak, mintha üdülési csekkre költötték volna el ezt a pénzt.
    Forgács Péter kinevezéséről Korcsmáros az MTI kérdésére válaszolva elmondta: Forgácsot ő hozta Győrbe, ahol rendezési lehetőséget biztosított neki, és támogatta abban is, hogy Jászai-díjas lehessen. Az a lépése, hogy elvállalta az igazgatói feladatok ellátását, ezért "nem esett jól neki" - folytatta.
    Mint kiemelte: a társulat egésze viszont egy emberként áll ki mellette.
    Ezért nem adja fel, és harcolni fog az igazáért - mondta a távirati irodának Korcsmáros György.
    Korcsmáros Györgyöt, a Győri Nemzeti Színház igazgatóját múlt csütörtökön függesztette fel állásából az intézményt fenntartó győri önkormányzat.
    A zárt ülésen fegyelmi eljárás megindítását rendelték el az igazgató ellen a gazdálkodási területen tapasztalt hiányosságok és jelentős összegű költségvetési túlköltekezés miatt.
    A fegyelmi eljárást lezáró közgyűlésig Forgács Pétert, a színház művészét bízta meg az igazgatói feladatok ellátásával a közgyűlés - jelentette be az ülést követő sajtótájékoztatón Németh Zoltán alpolgármester.
    Közlése szerint a fegyelmi eljárás megindítását belső ellenőrzés előzte meg, amely a gazdálkodási területen ismétlődő, nagyszámú és jelentős súlyú hiányosságokat, továbbá nagy összegű költségvetési túlköltekezést állapított meg.
    Az alpolgármester elmondta, hogy a mostani döntésnél sokat nyomott a latban az úgynevezett apartmanügy: a színház Bükfürdőn 13 apartman üdülési jogát vásárolta meg jelentős összegért, és erről nem egyeztetett a fenntartó önkormányzattal.
    Németh Zoltán cáfolta, hogy a közgyűlés döntése politikai indíttatású lenne, hozzátéve: gazdálkodási ügyről van szó, hiszen a városvezetés politikai színezetétől és az önkormányzati testület összetételétől függetlenül születtek meg a korábbi döntések is.
    Múlt pénteken petíciót adtak át Korcsmáros György felfüggesztett színigazgató érdekében Borkai Zsolt polgármesternek a győri színház művészei.
    A petíciót a színház vezető művészei - Gáti Oszkár, Maszlay István, Ungvári István, Szilágyi István, Margitai Ági, Bede Fazekas Csaba - adták át Borkai Zsoltnak, aki a városháza lépcsőjén vette át a dokumentumot a teljes ott megjelent társulat előtt.