Színházról a kulisszák mögül

Egyéb

A SZFE doktori iskola fejlesztését kitűző projekt zárásaként rendezik meg a Színház- és Filmművészeti Egyetem Színházi Kreativitás-Eszközök címmel zajló konferenciáját november 15-én és 16-án. ?A konferenciát másfél éves kutatás előzte meg, amely az egyetem doktori iskolájában folyt Jákfalvi Magdolna vezetésével.  Ennek célja, volt, hogy a hallgatók megismerkedjenek Halász Péter színházával és a neoavantgárd hagyománnyal, elmélyedjenek benne, és kialakítsák saját képüket róla? ? fejtette ki Sipos Balázs, a konferencia egyik szervezője.

 

Halász Péter majdnem húsz évvel ezelőtt egy közösségi alkotóműhelyt hozott létre a Katona József Színház színészeiből. A Színház- és Filmművészeti Egyetem erre a munkafolyamatra, mint kísérletre emlékezik. A projekt keretében a diákok, akik maguk is gyakorló filmes vagy színházi emberek, Halász "Hatalom Pénz Hírnév Szépség Szeretet" című előadását dolgozták fel.  A kétnapos programon igyekeznek prezentálni mind a kutatási eredményeket, mind felmutatni a saját nézőpontot, amelyre a kutatók szert tettek: rákérdezni, mit mond ma Halász a most induló színházi vagy filmes generációnak ? tudtuk meg Sipos Balázstól.

 

Pénteken a színészképzés hagyományával foglalkoznak a felkért előadók a Katona József Színház Kamrájában: a magyar neoavantgard gyakorlata és pedagógiai hagyománya témaköreiben beszél többek között Fuchs Lívia, Havasréti József, Jeney Zoltán, Jákfalvi Magdolna és Stőhr Lóránt. 

 

?A konferencia második napja logikus következménye az előbbieknek: a múlt feldolgozása és a jövő építése mellett, úgy gondoltuk, fontos a jelent is megvizsgálni: ezért ezen a napon az SZFE jelenlegi pedagógusai beszélnek színésznevelés, felelősség és hagyomány viszonyairól a saját praxisukban? ? mondta el a szervező.  Ennek kapcsán Enyedi Ildikót, Grunwalsky Ferencet, Jeles Andrást, Marton Lászlót, Máté Gábort, Meczner Jánost, Novák Esztert, Szász Jánost, Zsámbéki Gábort és Zsótér Sándort hallhatják az érdeklődők, akiket nemcsak a színházi körökből várnak.

 

?A program ugyan a szakmáról szól és a szakma múltjával foglalkozik, mégis úgy gondoljuk, mindenkinek, aki rendszeres kultúrafogyasztó, revelatív lehet, hogy miként gondolkodnak szakmájukról, elődeikről vagy tanítványaikról azok az alkotók, akiket most vagy a jövőben ők ? a közönség ? figyelmükkel kitüntetnek? ? hangsúlyozta Sipos Balázs.

 

A projekt lezárultával a kutatás még tovább folytatódik: első lépésként az SZFÉ-n létrehozott, nyilvánosan kutatható Halász-archívummal.