1918 Őszirózsák - Zuhanórepülés az Ibsen Stúdiószínházban

Színpad

 

A Magyar Királyság 1918-as szétesése történelmünk egyik legmeghatározóbb eseménye. Lassan már száz év is eltelt azóta a szomorú ősz óta. Más történelmi eseményekről előadások sora született, de ezt a pillanatot színházban még nem elevenítették fel. Ezért számít mérföldkőnek az Andrási Attila által írt és rendezett 1918 ? Őszirózsák ? Zuhanórepülés című előadás. Az őszi események nyoma minden magyar ember lelkében ott él, és hatását a mai napig érezteti. A Magyar Kanizsai Udvari Kamaraszínház ennek tudatában állítja színre az előadást, hiszen legfőbb feladatunk felnőni eleink erényeihez.

A történet egy fegyvergyárban kezdődik. Egyszerű, hétköznapi emberek dolgoznak itt, akik akaratlanul is belekeverednek a történelmi és politikai játszmákba. Innen már nincsen kiút, nincsen visszaút, mert, ha nem azt teszik, amit mondanak, vagy sugallnak nekik, akkor.
Az előadás a hétköznapi ember kis játszmái és a nagypolitika világa között lavírozik, amelyet a Narrátor, a Pogány és a Cudar figurája köt össze.
?Eleink egykori közös hazája, a Magyar Királyság utolsó három hónapját mutatjuk be. Már hosszú ideje keresek olyan szöveget, ami ezzel a folyamattal foglalkozik, közel 100 év távlatából. Mindannyiunk kötelessége, hogy szembenézzünk történelmünkkel. Viszont mindezidáig egy színdarab sem született erről a témáról. Négy évvel ezelőtt kezdtem el anyagot gyűjteni, olvasni; történészeket, egyetemi tanárokat kerestem fel. A történet az olasz fronton kezdődik, majd Budapesten, végül Kolozsvárott folytatódik. Azt a folyamatot írja le, amelynek során Közép-Európa egy birodalmi berendezkedésről balkánira vált? ? mondta Andrási Attila, a darab rendezője.
 
(Forrás és fotó: Békéscsabai Jókai Színház)