Az idei évben a hazai színikritikusok által legjobbnak ítélt darabbal, A mi osztályunkkal szerepel a Katona József Színház társulata 2012. november 21-én és 22-én a stuttgarti Tri-Bühne színházban, november 27-én pedig a szabadkai Kosztolányi Dezső Színházban.
A Tri-Bühne fesztiválján már számos alkalommal szerepelt a társulat, legutóbb a Csendet akarok és A trakhiszi nők című darabokat játszották. Az idei programban magyar, olasz, görög, mozambiki és német előadások szerepelnek. A társulat Stuttgartból rögtön Szabadkára utazik: a Kosztolányi Dezső Színházban a Desire Fesztiválon november 27-én látható A mi osztályunk. A fesztivált, melyen az elmúlt években számos hazai társulat vendégszerepelt, 2009 óta rendezik meg ? olvasható a színház honlapján.
|
A lengyel Slobodzianek egy iskolai osztály diákjainak sorsát követi: tíz lengyel és zsidó diák személyes elbeszélésének és megrendíto visszaemlékezésének tükrében mutatja be hazája részvételét a XX. század borzalmaiban, 1925-tol napjainkig. A felhotlen gyermekkor küszöbén kitör a világháború, az osztályt eloször a bolsevik diktatúra, késobb a fasiszta terror, majd ismét a kommunista önkény szakítja ketté. A különféle ideológiák elterjedésével elmélyülnek a kölcsönös ellentétek, a jóbarátok árulások aktív résztevoivé és az egymás elleni eroszak áldozataivá válnak, kezdeti gondtalan közös játékuk a felnottkor elérésével rémtörténetek sorává alakul.
Az autentikus események részleteit felhasználó darab nem csupán a XX. századi komplikált lengyel-zsidó-német-orosz kapcsolatok elé kíván tükröt állítani, ám egyetemes üzenetet hordoz az emberek közötti megértés - és megértés szándékának - hiányáról, illetve arról a történelmi folyamatról, midon az ártatlan tréfák, felelotlen kijelentések és jelentéktelennek tuno konfliktusok észrevétlenül egymás iránti nyílt színi gyulöletté alakulnak át. A mi osztályunk megrázó elbeszélés az egyéni és közös bunrol, a felelosségrol, igazságról, melyre úgy tunik, hogy senkinek nincs szüksége.
(Forrás és fotó: katonajozsefszinhaz.hu)