Szkíta sírokat találtak Békásmegyeren

Kultpol

A viszonylag kis területen már most összesen 44 objektumot regisztráltak, ezek egy része egykori épületekhez tartozó cölöplyuk, betöltésükből őskori kerámiatöredékek (bronzkor), ill. patics és faszén jött elő. Néhány nagyobb beásás mellett (őskori, közel 4000 éves kerámiatöredékek) három nagyméretű, kerek, valószínűleg áldozati gödröt is azonosítottak, ahonnan állatcsont, kagyló és kerámiaanyag származott (korabronzkor, i.e. 3. évezred eleje).

A bronzkori objektumok mellett különösen érdekes három hamvasztásos vaskori sír, amely már az i.e. 1. évezred közepe datálható, a szkíta kultúrához köthető. Ezekből kalcinált csontmaradványok, illetve az egyikből bronz hajkarika, nyílhegy és más vastárgyak, valamint ép és töredékes kerámiaedények kerültek elő.

A különböző régészeti korszakok (bronzkor, vaskor) különböző jellegű objektumai (telep- és temetőrészletek) egyelőre nem mutatnak rendszert, és további kutatást igényel annak megállapítása, hogy milyen és mekkora település állt itt, illetve hogy az előkerült sírok milyen temetőhöz tartozhattak.

A cikk a BTM oldalán