Oláh Emese alpolgármester szerint a szoborállítást kezdeményező RMDSZ-frakció azt reméli, hogy az emlékmű a város parkjában, a Sétatéren kap majd helyet, de erről az önkormányzat illetékes szakbizottsága dönt. Az emlékműre vonatkozóan egyelőre nincsenek konkrétumok, ezekről is az említett szakbizottság határoz – közölte az MTI kérdésére az alpolgármester sajtóirodája.
Pákei Lajos (1853–1921) – akinek neve gyakran Pákey helyesírással is megjelenik – Kolozsvár neves főépítésze volt, aki az erdélyi város több emblematikus épületét tervezte.
Az ő terve alapján épült a főtéri New York Szálló, a Sétatéren található Kaszinó és Kioszk épülete, a kolozsvári és a székelyudvarhelyi unitárius gimnáziumok, számos templom, kastély és főúri villa Erdély-szerte.
Tervei alapján készült a kolozsvári Mátyás-szoborcsoport talapzata és a mögötte található Szent Mihály-templom vasrács kerítése. Mátyás király kolozsvári szülőházának felújítása és a rajta elhelyezett emléktábla az ő elképzelései szerint valósult meg.
A kolozsvári Erzsébet-, a pozsonyi Mária Terézia- és a zilahi Wesselényi-szobor talapzatát is Pákei tervezte. A Házsongárdi temetőben több neves magyar személyiség síemléke őrzi keze nyomát, a többi között Berde Mózes jogászé és Brassai Sámuel polihisztoré.
Életrajzírói szerint megannyi templomtervezése révén az unitárius liturgia által igényelt centrális térszervezés erdélyi úttörőjeként tartják számon.
A békeidőbeli kolozsvári városkép kialakítása mellett sokat tett a város múltjának a megismertetéséért: műemlékfelmérései, az általa megőrzött épületelemek a magyar reneszánsz építészettörténet fontos dokumentumai.