Sztrájk a párizsi Operában

Egyéb


avenuopera.jpg
Fotó: SAJT

(MTI) - A francia kormányzat eltökélt szándéka, hogy 2012-ig megszünteti az állami nyugdíjpénztárak kivételezett helyzetét, és ez a kulturális közintézmények dolgozóit is érinti. Míg a magánszektorban dolgozó 18 millió francia negyven évig fizeti a nyugdíjjárulékot, a speciális nyugdíjrendszerhez tartozó félmillió munkavállaló (vasutasok, buszvezetők, a villamos művek munkatársai stb.) átlagosan 37,5 évig. 

 
A Párizsi Opera 1680 dolgozójának saját nyugdíjpénztára van, amelyet évente 10 millió euróval támogat az állam. A francia speciális nyugdíjrendszerek közül ez a legrégebbi, 1698-ben a kultúrakedvelő és azt támogató XIV. Lajos hozta létre.
A Opera nyugdíjrendszerének egyik legfontosabb sajátossága, hogy a balettkar 154 tagja legalább tízéves munkaviszony után 40 évesen vonulhat nyugdíjba, de legkésőbb 42 évesen nyugdíjazzák őket. A 102 kórustag 50 éves kortól, míg a színpad technikai személyzete (kellékesek, ügyelők, villanyszerelők, díszletezők) 55 éves kortól kérhetik nyugdíjazásukat. 
 
A sajátos nyugdíjrendszerhez a színpadi szakma és azon belül is a táncművészek fizikai nehézségeire hivatkozva az Opera vezetősége ragaszkodik. Fontos szempontnak tekintik, hogy a biztos nyugdíjnak köszönhetően a párizsi Opera folyamatosan tud új művészeket felvenni és meg tudja újítani technikai személyzetét, ami elengedhetetlen a színvonal megtartásához. 
 
A világ egyik legjelentősebb zenei közintézménye az 1975 férőhelyes Garnier és a 2735 néző befogadására alkalmas Bastille Operával rendelkezik. Az évi több, mint 170 millió eurós költségvetéssel működő intézménynek a 2006-2007-es évadban 800 ezer nézője volt. Az Opera vezetősége 2,2 millió euróra becsüli a sztrájk miatt várható veszteségét.