Táskatervezőként a divatvilágban

Egyéb

Mit kell tudni rólad, hogyan indult a pályád?

Tavaly végeztem a MOME-n, bőr szakon: most már öt éve, hogy bőrrel foglalkozom. Mindhárom Gombold újra! pályázatra jelentkeztem, de csak a legutóbbin jutottam el a döntőig. Ebben valószínűleg az is szerepet játszott, hogy ez egyben a diplomamunkám is volt, így komolyabban vettem, és a System and Form nevű kollekcióval sikerült megnyernem a pályázatot. Általában jellemző a tárgyaimra, hogy egy lapból alakítom ki a szabásmintákat. Ezt a fajta gondolkodást vittem bele ebbe a kollekcióba, és a hajfonásból inspirálódtam. Az a lényege, hogy a lapok szélét hasítom fel különböző méretű elemekre, és ezeket fonom egymásba.

Hogy alakult ki nálad a táskák iránti vonzódás?

Valójában az egyetemen alakult ki, a textil szak első évében. Különböző feladatokat kapunk, amikből kiderült, hogy kinek mihez van affinitása. Van, aki már a felvételin is tudja, hogy mivel szeretne foglalkozni, nekem viszont az első évben alakult ki. Később arra is fény derült, hogy két dédnagyapám is bőrrel foglalkozott: egyikük szíjgyártó volt, a másik pedig cipész, úgyhogy a családban úgy tűnik, megvolt ez a vonal.

Az új kollekciódnak tegnap volt a bemutatója. Mit lehet tudni ezekről a darabokról?

A Black Box Budapestben egy kis megnyitóval készültünk. A helyszín nem véletlen, hiszen már három éve meg lehet vásárolni itt az általam készített tárgyakat. A legújabb kollekcióm az INVERT nevet viseli. Ez egy technológia inspirálta kollekció: egy belső varrással indul és egy külső varrásban végződik. Ez a technológia olyan szinten inspirálta a tervezésem, hogy ebből összeállt egy 12 darabos női kollekció. Egyébként férfi táskákat is készítek, de ennél a kollekciónál a technológia szűk keretek közé szorított és el kellett fogadnom, hogy most csak női darabok készülnek.

A Gombold újra! mennyire változtatta meg az életed?

Megváltoztatta, hiszen sokan megismerték a munkásságomat, és érezhető, hogy kicsit befogadóbbak az emberek. Szerintem ez az egész magyar divatszakmára kihat: az emberek mintha nyitottabbak lennének a divat irányába.

És ez a Gombold újra! hatása?

Szerintem ez a kettő párhuzamosan fejlődik: ahogy Magyarországon nagyobb hangsúlyt kap a divat, az emberek talán könnyebben bemennek egy magyar designer boltba és megveszik a magyar terméket. A változás érezhető a márkám szempontjából is. Természetesen nagyon sok fejlődnivalóm van még, és akadnak nehézségek is, de ezeket próbálom kiküszöbölni.


Nemrég részt vettél egy nemzetközi vásáron is.

Igen, a legfrissebb élményem, hogy a Gombold újra! nyereményeként részt vehettem a brnoi STYL-KABO nemzetközi vásáron és kiállításon, ahol pozitív visszajelzéseket kaptam. Olyan letisztult standom volt, hogy az emberek csodálkozva álltak meg előtte. Kiderült, hogy kik azok, akik valóban fogékonyak a minimalizmusra, amit én képviselek.