(MTI) - Az újság szerint az állványzat építése néhány hete kezdődött, s a napokban érte el a 85 méteres magasságban lévő aranyozott koronát. A Kárpát-medencében mindössze két olyan szakrális építmény található, amelynek tetejét a Szent Korona mása díszíti ? a másik az ipolybalogi templom, mely egyben a legrégibb, a mai Szlovákia területén található Árpád-kori templom is egyben.
Jozef Halko, a Pozsonyi Főegyházmegye szóvivője arról tájékoztatta a lapot, hogy az állásépítéssel egyidejűleg a homlokzaton és a torony borításán néhány kisebb javítást is elvégeznek. "A szakemberek folyamatosan mérik fel a műemléképületen esett károkat, s csak ezt követően derül ki, milyen rekonstrukcióra lesz szükség" ? közölte.
"Megvizsgálják a padlástér és a torony alatti terület állapotát is, ezután kezdődik el a helyreállítás. Egyelőre nem világos, pontosan mennyibe fog kerülni; az viszont biztos, hogy hét hónapon belül el kell végezni a munkálatokat" - szögezte le Halko.
1563 és 1830 között a pozsonyi dóm volt a magyar uralkodók koronázási temploma; ez idő alatt tizenegy királyt és kilenc királynőt koronáztak meg a székesegyházban. Mai formáját 1877-ben nyerte el, helyén eredetileg román stílusú templom állt. Templomhajóját 1452-ben szentelték fel, majd a XV-XVIII. században további mellékhajókkal bővítették. Átfogó felújítási munkálatokat utoljára mintegy fél évszázaddal ezelőtt végeztek az épületen.
A Szent Márton-székesegyház padlásáról került elő a XII. század derekán keletkezett Pray-kódex, amely egyebek közt a legrégibb összefüggő magyar szövegemléket, a Halotti beszédet is magában foglalta.
A tatarozási munkálatok idején a székesegyház látogatható - közölte a főegyházmegye szóvivője.