Április 13. és 16. között Veszprém nemcsak Európa kulturális, hanem a blues fővárosa is lesz. A régió eddigi legnagyobb bluesfesztiválján világsztárok és a hazai bluesközösség legismertebb előadói váltják egymást a Hangvilla, az Expresszó és a Papírkutya színpadain.

Az eddig bejelentett világsztárok – a The Rolling Stones-szal platinalemezt jegyző, többszörös Grammy-díjas harmonikás, Sugar Blue, az egyedülálló énekhangjával és szájharmonika játékával a kortárs blues egyik ikonjává vált Rick Estrin, a brit blues hagyományait megreformáló gitáros, Matt Schofield, a hazai közönség kedvenc mestere, Big Daddy Wilson és a műfaj egyik legnagyobb ígérete, Buffalo Nichols – mellett a szcéna több meghatározó képviselője is fellép Veszprémben.

Mára négy ikonikus gospelalbum és több konceptalbum az eredménye Michelle David gospeldíva és a True-tones együttműködésének.

Az elmúlt öt évben a zenekar a hagyományos gospeltől az afrofunkig, a soultól a calypsóig és a marokkói gnawáig számos inspirációt épített be burjánzóan komplex zeneiségébe.

Számos mérvadó kritikus szerint a hatvanas évek nagy ikonjai óta Ian Siegal a leglenyűgözőbb blues előadók egyike. Úgy veszi át a színpad irányítását, ahogyan a ma élő művészek közül nagyon kevesen. A több mint negyedszázados, több mint ötven országra kiterjedő turnézásai során a sokszoros díjnyertes előadó küldetése alig változott: valódi dalok, rezonáló előadások, nyersen felszolgált vokálok.

A kultikus görög Blues Wire 38 éves történetének fontos állomása Magyarország, ugyanis a zenekar hazánkban adta első külföldi koncertjét 1990-ben. Ekkor indult be nemzetközi karrierjük, és jutottak el Európa egyre nagyobb színpadaira. Hatásukat Katie Webster zongorista akkoriban tűpontosan összefoglalta: „A Blues Wire Európa legjobb blueszenekara, és azt érdemlik, hogy szélesebb közönség ismerje meg őket.”

Raphael Wressnig orgonista – akit kiemelkedő blues-, soul- és jazzjátéka nyomán a Downbeat többször is választott már az év orgonistájának – The Soul Gift Band nevű formációjával újrafogalmazza, mit is jelent a blues, a jazz és a funk a 21. században. Hangzásuk nyers és kemény, a zenekar magja pedig nem más, mint az ünnepelt gitáros, Enrico Crivellaro. Veszprémben Rachelle Jeanty amerikai énekessel állnak színpadra két alkalommal is.

Az alabamai származású énekes-dalszerző, Early James az igazi költők különcségével szólaltatja meg a maga körül örvénylő abszurditást:

elhagyott blues és elmélkedő népdalok, merengő balladák és szerelmes zongoramenetek keverednek zenéjében. A Black Keys alapítója, Dan Auerbach produceri munkájával készült lemezei az Easy Eye Sound stúdió kiemelkedő darabjai.

Ripoff Raskolnikov lényegében tiszteletbeli magyarként a hazai bluesos, folkos, americana stílusú dalszerzői, előadói színtér egyik központi figurája. A gitáros-énekes dalai az emberi érzelmek teljes spektrumát felölelik; Ripoff egyedi hangvételben szól szerelemről, szenvedélyről, veszteségről, a mindennapok nehézségeiről, de a szépre való törekvésről és az élet minél teljesebb megéléséről is.

Az európai bluesélet kiemelkedő képviselői közül a The Achievers, a Cinelli Brothers, Sir Oliver Mally & Peter Schneider, Tim Lothar, Rawhide is fellép a négy nap során, de jelen lesz a Veszprémi Utcazene Fesztivál egyik visszatérő bandája, a portugál Moonshiners is.

A hazai zenekarok közül többek között Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, a Jumping Matt & His Combo, a Muddy Shoes, a Bluestone, a The Pontiac, a Delta Bastards, Redbreast Wilson, a Bluesberry, valamint Kontor Tamás & Horváth Misi is színpadra lép.

A magyar közönség legnagyobb örömére a Veszprém Blues Fesztiválon egy koncert erejéig újra összeáll a Palermo Boogie Gang. Az estét Kepes Róbertnek, a zenekar 2011-ben elhunyt basszusgitárosának dedikálják, akinek a koncert napján, április 16-án lenne 59. születésnapja.

Nyitókép: Palermo Boogie Gang. Forrás: Veszprém Blues Fesztivál