?Napi szinten foglalkozunk azzal, hogy mindaz, ami benne van ebben a zenekarban, még inkább ki tudjon teljesedni a jövőben? ? nyitotta meg a sajtótájékoztatót Balog Zoltán.

Az emberi erőforrások minisztere részvétét fejezte ki a zenekarnak Kocsis Zoltán elvesztése miatt, majd beszélt az idei év kulturális beruházásairól.

Balog Zoltán kiemelte, hogy az építkezéseknek csak akkor van értelmük, ha a belső teret kitöltik a kultúra remekei. Ez a belső tartalom pedig azon múlik, hogy ülnek-e a falak között olyan emberek, akik teremtik, őrzik és továbbadják a kultúrát. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a szimfonikus műfaj a zenei élet ?húzóágazatának? számít, és a kormánynak támogatnia kell a zenekarokat és az énekkarokat, hogy azok továbbra is magas színvonalon tudják folytatni a munkát. Erre a célra összesen 1,5 milliárd forintot biztosít az állam; a támogatást húsz együttes kapja.

A miniszter elmondta, hogy bár igyekeznek tekintettel lenni a zenekarok és az énekkarok konkrét igényeire, azt szeretnék, ha a vezetők elsősorban bérfejlesztésre és hangszervásárlásra fordítanák az összeget. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár hozzátette: erre azért is szükség van, mert a pedagógusbér-emelés hatására sok tanári diplomával rendelkező művész a magasabb fizetésű zenetanári állásokat választja.

Az államtitkár közlése szerint a legnagyobb támogatási többletet, 134 millió forintot a Nemzeti Filharmonikus Zenekar kapja, így az együttesnek jutó állami források a tavalyi 200 milliós bázisemelés után 2017-ben már elérik a kétmilliárd forintot. A tárca fenntartásában működő együttesek közül további egy szimfonikus zenekar és egy énekkar részesül támogatásban. A nemzeti besorolású együttesek közül hat zenekar és két énekkar kap jellemzően 90 millió forinttal emelt támogatást, míg a kiemelt minősítéssel rendelkező együttesek közül öt zenekarnak és egy énekkarnak jut jellemzően 80 millió forinttal megemelt összeg.

Kovács Géza, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar főigazgatója biztosította a jelenlévőket, hogy a támogatás a legmegfelelőbb helyre kerül mert ?nemzetünk lelkének és arcának legnemesebb vonásaihoz járul hozzá?. A főigazgató hozzáfűzte, hogy az utolsó fillérig az együttesekre fogják költeni ezt a pénzt annak érdekében, hogy a zenekarok és az énekkarok a legjobb körülmények között tudják nyújtani a zenei élmény minél magasabb színvonalát.

A Nemzeti Filharmonikus Zenekar ? Kesselyák Gergely vezényletével ? humorosan egy ?C-dúr tussal? köszönte meg a támogatás bejelentését.

Kultúra.hu/MTI

Fotó: Csákvári Zsigmond