?Töltsd fel magad? ? ez a mottója az idei, 27. alkalommal megrendezendő CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválnak. Az október 5-től 17 napon át tartó összművészeti fesztivál idén is nevéhez és küldetéséhez hűen a kortárs művészetet helyezi a középpontba: a CAFe ugyanis egy mozaikszó, a Contemporary Art Festival rövidítése. A rendezvény tehát kortárs, illetve régi, de újraértelmezett zenével, képzőművészettel, tánccal, irodalommal, filmmel, köztéri programokkal és cirkuszi produkciókkal tölti meg a fővárost, ahol csaknem negyven helyszínen, koncerttermekben, metrómegállókban és romkocsmákban egyaránt várja a közönséget.
A szeptember 5-én megtartott sajtótájékoztatón Káel Csaba, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál Operatív Testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója felhívta a figyelmet a rendezvény logója körül látható kapszulákra. ?Ezeket a kapszulákat úgy is lehet értelmezni, mint az időkapszulákat: amikor leteszik egy-egy épületnek az alapjait, szoktak elhelyezni az alapkőben egy időkapszulát, amely a kor jellegzetességeit tartalmazza. Számomra a mai, kortárs művészet is olyan, mint egy időkapszula, amelyből évről évre elhelyezzük azokat az információkat a fesztiválon, amelyeket magunkról gondolunk, a korunkról érzünk? ? mondta Káel Csaba. ?Szerintem a kortárs művészetnek a legfontosabb iránya, hogy elkezdünk arról beszélgetni, ki mit gondol, ki hogyan reagál minderre, és izgalmas párbeszéd kezdődik el. Hogy a megszületett művek, bemutatók a mai gondolatainkat, érzéseinket bátor, szabad reflexiókként mutassák be? ? hangsúlyozta az elnök.
Az idei CAFe Budapest fesztivál külföldi és hazai előadókban, teljesen új, a fesztiválra készült művekben és régi, de újraértelmezett alkotásokban bővelkedik. A rendezvény 2018-ban két évfordulót is ünnepel: egyrészt a Baltikum függetlenségének 100., másrészt a híres komponista és karmester, Leonard Bernstein születésének szintén 100. évfordulójára emlékezik. Ennek alkalmából a fesztivál a balti államok művészetét, kultúráját helyezi a középpontba. Lesz a barokktól kezdve a modern zenéig minden, balti kortárs zene, kísérleti zene és crossover is a Sinfonietta Riga fiatal zenészekből álló zenekar nyitókoncertjén. Érkezik az világhírű francia vonósnégyes is, a Quator Diotima, amely Bartók művei mellett új és friss alkotásokkal készül, Balla Máté ősbemutatóként felcsendülő darabján kívül az észt zeneszerzőnő, Helena Tulve művét is játsszák. A Katona Twins koncertjén szintén egy észt zeneszerző, Avo Pärt alkotása szólal meg, mindemellett a fesztivál vendége lesz Selga Mence lett zeneszerző is. Az A38 Hajón balti vonatkozású könnyűzenei koncertjeit az észt ikerpár, a Girls in Pearls formációja nyitja meg október 6-án.
Leonard Bernstein amerikai zeneszerző-karmester születésének évfordulójára szintén izgalmas programokkal emlékeznek: október 13-án a Müpában a musical-vígopera-operett határain mozgó, a felvilágosodás koráról szóló Candide című darabot játsszák, amelyben közreműködnek a Pécsi Balett táncosai. Bernstein legsötétebb világú, zenés színpadi minidrámája, a Trouble in Tahiti október 20-án és 21-én lesz műsoron a Zeneakadémián, valamint az amerikai zeneszerző-karmester műveit hallgathatjuk még a Müpa Üvegtermében is az október 12-én megrendezendő koncerten.
A korábbi évekhez hasonlóan idén is nagy hangsúlyt kap Bartók Béla öröksége a fesztiválon, ahogy Káel Csaba is fogalmazott: szeretnék közelebb hozni Bartókot mint alkotót a korunkhoz. ?Bartókot nem köztéri szoborként szeretnénk csodálni, hanem élő kapcsolatot szeretnénk vele? ? mondta a Müpa vezérigazgatója. Hozzátette, hogy nemcsak a műveit fogják műsorra tűzni, hanem a Budapest Ritmo nevű fesztiválon a világzenén keresztül is közelebb hozzák a tevékenységét a ma emberéhez. ?Újraértelmezi és transzformálja ezt az örökséget? ? fűzte hozzá Káel Csaba.
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál számtalan ősbemutatóval, premierrel is készül, köztük újcirkuszi és táncprodukciókkal. A Recirquel Új Cirkusz Társulat My Land című, hatalmas nemzetközi sikereket elért produkciójával lép fel a Müpa Fesztivál Színházában október 16. és 21. között, illetve a Fővárosi Nagycirkuszban is láthatunk különleges összművészeti előadást, a Pilinszky János ihlette Egyenes labirintust október 8-án és 9-én. A fesztiválra a Magyar Nemzeti Balett is premierrel készül: a Triple Dance című trilógiát október 12. és 14. között láthatja a közönség. Közös estje, egészen pontosan tánckoncertje lesz a Duna Táncműhelynek és a Fugat Orchestrának október 16-án a Várkert Bazárban Rezonancia 451 ? Az újjászületés címmel.
Bemutatóval lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar is: a Kortárs romantikusok 2.0. című előadás egy koncerttel egybekötött Orfeusz-balettet takar, de világpremierrel készül a The King Singers is. Különleges élményeket tartogat továbbá az Aki szépen tubáskodik című koncert, amelyen a Szeged Trombone Ensembe és Studio 5 fiatal művészeinek, zeneszerzőinek harsonakoncertjén Varró Dániel költő is felolvassa verseit. Bach művei előtt tiszteleg Balog József zongoraművész, aki október 13-án tart lemezbemutató koncertet a Budapest Music Center színpadán, valamint Ólafur Arnalds is érkezik az augusztusban megjelent, re:member című lemezével. Az idén fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Trafó Művészetek Házában nem mindennapi ?catwalk-koncerttel? készül a Soharóza kórus: a Kodály Zoltán Fonójából inspirációt merítő Az Ügy című rendhagyó előadás ruhakölteményeit Nagy Fruzsina készítette.
A film és zene találkozásának is szem- és fültanúja lehet a CAFe Budapest közönsége. Vetítik Az utolsó ember című filmet, amelynek főszereplőjét, az idős szállodai portást játszó Emil Janning a történelem első Oscar-díjas színésze, a filmet pedig 1958-ban a brüsszeli világkiállításon a 12 legjobb közé választották. Film és zene nyelvén szólal meg Werner Herczog Elfeledett álmok barlangja című, a dél-franciaországi Chauvet-barlangban készült 3D-s dokumentumfilmje, amelyet az Uránia Nemzeti Filmszínházban tűznek műsorra a fesztivál keretében.
A fesztivál Budapest köztereit sem hagyja érintetlenül. A Madách téren vár Márkus Sándor ?városi vadászlest? idéző, Les című önreflektív installációja. Joan Catalá Pelat című, köztéri mozgásszínházi darabja a járókelőket is bevonja, a Fővám téri metrómegállóban pedig Horváth Éva Mónika Tömegdinamikák című térinstallációja várja az utasokat. Idén Csepel is csatlakozik a fesztiválhoz, ahol Szőke Gábor Miklós Csepel Művekben található stúdiója tárja ki kapuit a háromnapos Dante XXI. elnevezésű programsorozat részeként. A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ szintén szabadtéri installációval emlékezik meg a 105 éve született névadójáról az Erzsébet téren.
Pop-up kiállításra és kerekasztal-beszélgetésre invitál az Országos Széchényi Könyvtár Grafityisz címmel, amellyel a 170 éves magyar karikatúrát és a 150 éves első magyar politikai vicclapot köszönti. Természetesen képzőművészetből sem lesz hiány a fesztiválon: elgondolkodtató, izgalmas és aktuális témákkal, tárlatokkal vár a Ludwig Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Bem6 Budavári Művelődési Ház, a Műcsarnok, a Kiscelli Múzeum, az Art9 Galéria, a 2B Galéria, illetve a Kiskép Galéria.
Széles könnyűzenei kínálatra számíthat az is, aki betéved az Akácfa utcai Instantba, az Anker?tben pedig megrendezik a 3. Magyar Klipszemlét, amelyen bemutatkoznak az idei zenei videókínálat legjobbjai. Az eseményt díjátadó, majd kollektív ?klipszemle after? zárja. Az A38-on október 11-én lép fel a The Walking Dead és A visszatérő című filmek zeneszerzője, Chad Lawson: a re:piano című nagylemezén a zongorajátékot tableten generált effektekkel egészítette ki. Fesztiválhelyszín lesz az Akvárium Klub, a TRIP Hajó és a Budapest Jazz Klub is.
?Azok, akik elindulnak otthonról, becsukják maguk mögött az ajtót és mozgásban vannak, már turistának számítanak a mai világban. [?] Azt gondolom, hogy a kortárs művészeti fesztivál is intenzíven betölti ezt a szerepet: divat lett a tradíció-innováció között a jelen bemutatása is, és a kortárs művészet olyan feladat, amelyre érdemes odafigyelni? ? mondta Bán Teodóra, a Budapest Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője a sajtótájékoztatón. Egyenesen ?cafe-érzésnek? nevezte a fesztivál hangulatát, amely október elején meghatározza majd a fővárost. A balti államok részvételével kapcsolatban pedig hozzátette: egy olyan fesztivál, mint a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál nagy szerepet tölthet be azon hidak és a párbeszédek létrejöttében, amelyek a nemzetek kultúrája között vannak jelen.
A CAFe Budapest külön belső fesztiválokkal is várja a közönséget! A CAFe fesztivál a Hangvetővel közösen hozta létre a Budapest Ritmo világzenei fesztivált, a hazai zeneszerzés legfrissebb eredményeit mutatja be a Mini-Fesztivál, amelynek vendége egy lett zeneszerő, Selga Mence lesz a baltikumi tematikához kapcsolódva. Ahogy az előző években, idén ősszel is színes és izgalmas kortárs képzőművészeti alkotásokkal vár az Art Market Budapest, az irodalom szerelmeseit a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár köti le rengeteg újdonsággal. Ősszel pedig ismét beleshetünk a kulisszák mögé a Nyitott Műtermek Délutánján, ahol megtudhatjuk, hol, hogyan, min és miért dolgozik egy-egy képzőművész.
?A fesztivál picit visszautal a száz évvel ezelőtti budapesti pezsgésre, amely tulajdonképpen elindította a modernizmust, és szeretnénk, ha ez jellemezné a mi rendezvényünket is? ? mondta a sajtótájékoztatón Káel Csaba. Hozzátette: ?ha ugyanis valaki Budapestre csöppen, tudnia kell, hogy nemcsak az étel- és a szórakozóhely-kínálat széles, hanem igazán pezsgő szellemi élet veszi körül?. A sajtótájékoztatón megjelent három művész is: a zenét Balog József zongoraművész képviselte, a táncot Halas Dóra, a Soharóza kórus vezetője, az irodalmat pedig Varró Dániel költő, akinek legújabb, gyerekekhez szóló könyvét, A szomjas trollt a Margó Irodalmi Fesztiválon mutatják be.
Az október 5. és 21. között megrendezendő CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál eseményeiről további információ az esemény hivatalos honlapján található.
Révy Orsolya