A műemlék épületek helyreállításával, fenntarthatóságával kapcsolatos kérdésekkel foglalkoznak azon a szakmai fórumon, amelyet a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) szervezett a pécsi Pollack Expo keretében.

PTE_MIK_Történeti_épületek_fotó_Körtvélyesi_László_16.jpg
Fotó: Körtvélyesi László

A kar 2020 őszén indította el a Történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs szakmérnök és szakember szakirányú továbbképzését. A pénteki szakmai fórumon a PTE MIK Történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs szakmérnöki képzés oktatói és a közelmúlt jelentős műemléki helyreállításaiban aktívan részt vevő építészek, építőmérnökök tartanak előadást.

A PTE közleménye szerint a történeti épületek rehabilitációja a közös múlt megismerése és megőrzésének igénye mellett a fenntarthatóság kihívásaira is választ ad. A szakmai fórum előadásain konkrét példákon keresztül mutatják be a szerkezetek, homlokzatok, homlokzati részletek, belső terek vagy éppen az épületegyüttes egészének értelmezését segítő periodizáció feladatait. A történeti épületek felújítása, újra használatba vonása ugyanis több szakma együttműködését és sajátos elköteleződést követel meg.

Mezős Tamás, a pécsi képzés egyik vezető tanára azt mutatja meg, hogy bontás helyett hogyan sikerülhet egy erősen tönkrement műemléki épület megmentése. Bodó Balázs prezentációjából a római Palazzo Falconieri komplex épületkutatásáról hallhatnak részleteket a résztvevők.

A szakmai fórumon az új építészeti törvényről, valamint a műemlékvédelem területén 2024-ben várható változásokról is hallhatnak majd információt a résztvevők. Arról is szó esik, miként alakul a 2024-es jogszabályi környezetben az építtetők, a tervezők, a felelős műszaki vezetők, a műszaki ellenőrök felelőssége és feladata.