Laurent Le Bont, a francia kulturális élet elismert személyiségét nevezte ki a francia államfő a legjelentősebb francia kortárs művészeti gyűjteménnyel rendelkező párizsi Pompidou Központ élére, mielőtt az intézmény felújítási munkálatok miatt 2023 végén több mint három évre bezár.

A párizsi Picasso Múzeum jelenlegi igazgatója, aki korábban a Pompidou Központnak a kelet-franciaországi Metzben található fiókintézményét vezette, Serge Lasvignes-t váltja az igazgatói székben. Ez utóbbinak lejárt a mandátuma.

Több mint ötven kötet szerzőjeként az 52 éves Laurent Le Bon a kortárs művészet elismert szakértője.

Karrierje elején, 2000 és 2010 között a Pompidou Központ kortárs művészeti gyűjteményének kurátora volt, majd a kulturális minisztérium képzőművészeti osztályán az állami megrendelésekért volt felelős. A kulturális decentralizáció jegyében az ő nevéhez fűződik 2010-ben a Pompidou Központ metzi fiókmúzeumának létrehozása. 2014-ben a Picasso Múzeum élére nevezte ki az akkori államfő, amelynek gazdag gyűjteményét elsősorban a kölcsönzési politikával sikerült ismertebbé tennie.

Az 1977-ben felavatott párizsi Pompidou Központ őrzi a világ második legnagyobb, 120 ezer műalkotásból álló kortárs művészeti gyűjteményét a New York-i Modern Művészeti Múzeum (MoMA) után.

Az intézményt 2023 végén bezárják, és 2027-ben, az ötvenedik évfordulón nyílik meg újra, a teljes körű felújítás után.

A felújítás elengedhetetlenné vált a hatalmas épület
korróziója miatt, amely a jelentős kortárs gyűjteményen kívül hatalmas
kiállítóterekkel és egy óriási könyvtárral is rendelkezik. A négy év alatt az
egész épületet azbesztmentesítik, és az érvényes biztonsági, technikai és
energetikai normáknak megfelelően felújítják, valamint az akadálymentesítési
kötelezettségeknek eleget téve a fogyatékossággal élők számára is látogathatóvá
teszik.

Laurent Le Bon legfőbb feladata lesz egy új kulturális program megalkotása a központ számára a felújítás alatt. Pályázatában Laurent Le Bon úgy fogalmazott, hogy „magát a felújítást is kulturális akcióként” kell kezelni, s az intézménynek a műfajokon átívelő funkcióját, a múzeum, a könyvtár és az előadói terek közötti kapcsolatot tovább kell fejleszteni.

Nyitókép: Flickr/Jean-Pierre Dalbéra