Annak érdekében, hogy a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes a közép-európai régió, Európa illetve a világ egyik kulturális-szellemi központjává váljon, és mint ilyen Magyarország meghatározó kulturális-turisztikai helyszíne legyen, a kormány az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont létrehozásáról döntött január 22-ei ülésén. A Forster Központból kiválással létrejövő új intézmény, az Eszterháza Központ, egyrészt múzeumi szakmai besorolású közgyűjteményként ? Esterházy-kastélymúzeum ?, illetve mint a Joseph Haydn életművét kutató és bemutató Haydn Kutatóközpont működik 2014. március elsejétől, amely fölött a felügyeleti jogot a Miniszterelnökség látja el.
A hónap elején létrejött Eszterháza Központ irányításával, megbízott főigazgatóként, Bodrogai Lászlót, kultúrafinanszírozás területén is jártas, több éves turisztikai vezetői tapasztalattal rendelkező szakembert bízta meg Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár. Bodrogai László munkáját tudományos területen Bardi Terézia, a Forster Központban eddig az Eszterházy-kastéllyal foglalkozó szakembere segíti.
A kormánynak az a célja, hogy a fertődi Esterházy-kastélyegyüttes a közép-európai régió, Európa, illetve a világ egyik kulturális-szellemi központjává váljon, és mint ilyen, Magyarország meghatározó kulturális-turisztikai helyszíne legyen a jövőben.
A kastély felújítása 2009 szeptemberében kezdődött el. Az Európai Unió támogatásával csaknem 5 milliárd forintból megvalósuló beruházások I. üteme 2012 májusában befejeződött, a II. és III. ütem pedig megvalósítás alatt áll. A 2014 decemberéig zajló második ütem része lesz többek között az új fogadóépület rendezvény- és vendéglátóterekkel, a várhatóan 2015. április végére befejeződő, harmadik fejlesztési ütem eredményeként pedig a kastély főépületében megnyílhat a ?Travaglia" című kiállítás, mely az Esterházy ?Fényes" Miklós-korabeli fertődi operaház világát mutatja be.
A kastélykomplexum felújításával párhuzamosan zajlik a csaknem 250 millió forintos kertrekonstrukciós beruházás is Eszterházán. Ennek részeként megtörténik a rózsakert, az angolkert és a Marchand-tag helyreállítása, a parki térszerkezet visszaállítása, az értékes idős fák megtartása és védelme. Javítják a kerttörténeti szempontból megfelelő helyen lévő, már meglévő szórt burkolatú utakat, és visszaállítják a 18. századi, növényfuttatásra is használt téglafalat és a történeti útszerkezetet is.
(Fotó: Csákvári Zsigmond)