Újabb kiállítás nyílik a péceli Ráday-kastélyban

Kultpol

(MTI) - Mint azt D. Barabás Mária projektfelelős, a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának munkatársa felidézte, a napjainkban látható, különleges freskókkal díszített kastély elődjét Ráday Pál építtette, a kisebb méretű kúriát pedig fia, Gedeon bővíttette gyönyörű barokk kastéllyá.

   
"A XVIII. századi nemesi rezidenciák egyedi gyöngyszemeként nyilvántartott kastélyban nem rendeztek fényes ünnepségeket, de a fennmaradt forrásokból tudjuk, hogy gyakorta jártak itt vendégek, köztük Kazinczy Ferenc, Batsányi János, Szemere Pál vagy Fáy András. A kastély későbbi történetében megfordult itt Széchenyi István és Jókai Mór is" - mesélt az épület történetéről a projektfelelős.
   
D. Barabás Mária kiemelte, hogy a férfiak nagy ívű szellemi mozgalmai mentén mindig ott voltak azok a művelt, hazafias érzelmű asszonyok, akik támogatták őket; a kor hölgyei már nemcsak a gazdálkodás, a háztartás gondjaival törődtek, hanem olvastak, irodalommal, művészettel is foglalkoztak.
   
"Több úgynevezett asszonykönyvtárat tart számon a tudomány, köztük Ráday Gedeon húgának, Eszternek a könyvtárát vagy feleségének, Szentpéteri Katalinnak magyar nyelvű könyvgyűjteményét. Ráday Gedeon menye, Fáy Zsuzsanna is irodalomkedvelő volt, aki külföldi színműveket fordított magyarra. A kastély biliárdszobájában berendezett Hölgyszalon rájuk emlékezik" - tette hozzá D. Barabás Mária.
   
A most nyíló tárlat helyszínével kapcsolatban a szakember azt is elmondta, hogy a XVIII. század végét, XIX. század elejét idéző enteriőr és a terem díszítése jól illik a női témához, hiszen a falképek Aphrodité erejét és dicsőségét hirdetik. A Hölgyszalon kiegészül az Udvari képes szoba éremkiállításával, amely Ráday Gedeon gyűjteményének darabjait ismerteti meg a látogatóval ? fűzte hozzá a munkatárs.
   
A most nyíló tárlat annak a Norvég Civil Támogatási Alap által finanszírozott projektnek a része, melynek keretében májusban megnyílt a Ráday Pál és Ráday Gedeon tevékenységét megidéző könyvtárterem és dolgozószoba, valamint a korhű konyhai eszközökkel berendezett, korabeli recepteket is bemutató barokk konyha.
   
A Magyar Irodalmi Hagyományápolók Országos Egyesülete, a Ráday Gyűjtemény, valamint a kastély kezelője, a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága által megvalósított projekt záró eseményére október 10-én, Gedeon napján kerül sor, amikor a kastély Herkules és Tanító szobájában az irodalmi kiállítás is megnyílik - tette hozzá D. Barabás Mária.