Liszt Ferenc, Péter Bence vagy a Guinness-rekordokat felállító nagyváradi Thurzó Zoltán zongoraművész is elbújhat majd a jövő zongoravirtuózai mögött, akiket kézre tehető exoskeletonnal (olyan külső váz vagy szerkezet, amely támogatja és erősíti a viselőjének mozgását – a szerk.) treníroztak? Lehet, hogy ez a sci-fibe illő jövő már itt is van.
Japán kutatók ugyanis egy olyan robotikus kézexoskeletont fejlesztettek ki, amely segíthet a zongoristáknak abban, hogy gyorsabban és precízebben játsszanak. A Sony Computer Science Laboratories (Sony CSL) tokiói csapata, Sinicsi Furuja vezetésével, olyan technológiát hozott létre, amely az ujjak mozgását motorok segítségével irányítja.
A kísérletek során 118 professzionális zongoristát teszteltek, akik mind konzervatóriumi végzettséggel rendelkeztek.
Az agyi vizsgálatok kimutatták, hogy a tréning hatással volt a motoros mozgást irányító kéregre, így hosszabb távú fejlődést is lehetővé tehet.
Furuja maga is tapasztalt zongorista, és a plafoneffekt problémáját akarta leküzdeni: azt a jelenséget, amikor a gyakorlás már nem vezet további fejlődéshez. Az exoskeleton nemcsak a túlterhelésből fakadó sérülések megelőzését teszi lehetővé, hanem olyan új tanulási módszereket is megnyit, amelyek a zeneoktatásban eddig nem voltak elérhetők.
A kutatók szerint a technológia nemcsak zenészek számára lehet hasznos, hanem más, precíz kézmozgásokat igénylő területeken is, például e-sportokban, sebészetben vagy más kézművesszakmákban.
A cikk forrása itt olvasható.