Újra kígyót melenget a keblén I. Erzsébet

Kultpol

Az idők során végbement halványodás felfedte, hogy a királynőt eredetileg egy kígyót tartva festette meg az ismeretlen festő az 1580-as vagy 1590-es években. A kígyót annak idején azonban az utolsó pillanatban elfedték, az uralkodót pedig rózsacsokorral a kezében ábrázolta a kép.

A múzeum szerint nem lehet biztonsággal tudni, hogy miért változtattak az alkotáson, de vélhetően azzal lehetett baj, hogy a kígyó milyen jelentéseket hordoz. Az állat néha a bölcsesség, a megfontoltság és a józan ítélőképesség megtestesítője - ezek mindegyike illik I. Erzsébetre -, máskor viszont a sátán és az eredendő bűn jelképe, legalábbis a keresztény hagyományok szerint.

A festmény közel 80 éven át nem szerepelt kiállításon, most azonban a Concealed and Revealed: The Changing Faces of Elizabeth I (Elrejtve és felfedve: I. Erzsébet változatos arcai) című kiállításon tekinthetik meg az érdeklődők március 13. és szeptember 26. között.

A tárlaton a királynő négy portréja is szerepel, ezek közül az első 1560-as, az utolsó közvetlenül halála után, 1603-ban készült. Az azóta eltelt évszázadokban mindegyik képen változtattak, de a fejlett technika révén sikerült felfedni, hogy miként nézhettek ki eredeti állapotukban.