Liszt Ferenc, Bartók Béla, Erkel Ferenc. Csak néhányan a Zeneakadémia meghatározó, világhírű egyéniségei közül. Ezek az alkotók őrizték a hagyományokat, ám a maguk korában újítónak számítottak, reformjaikra iskolák épültek. Ezt a kettősséget, a ?tradíció és progresszió egységét? szeretné megőrizni az intézmény, amely a jeles évfordulóra számtalan programmal, látványossággal készült.

Az egyik legszembetűnőbb változás az épület megújult díszkivilágítása, amely november 14-én debütált. De más látnivalóról is gondoskodtak a szervezők: Zeneakadémia ? a Zene, 140 éve címmel fotókiállítás nyílt az intézmény eddigi életéről, legendás tanárairól és rektorairól. Köztük kitüntetett figyelmet kap Hubay Jenő, Weiner Leó és Dohnányi Ernő munkássága.

Zeneakademia_140_-_sajtotajekoztato_foto_Fazekas-Istvan_3
Fotó: Fazekas István / Zeneakadémia

Nem csak a szemnek, a fülnek is számos élményt kínál az Akadémia, amely egyetem és koncertközpont ?kentauri egységét? alkotja. A 2016-os évre nyolc új bérlettel, név szerint a Kamarazene Nagyteremre, a Barokk szopránok, a Négyszer Négyes, az Itt és Most, A tehetség kötelez, A fekete-fehér színei és a Liszt-kukacok Akadémiája című sorozatokkal készülnek. Sztárfellépőkből sem lesz hiány jövőre. Láthatják majd többek között Joshua Bellt, Boris Bermant, az Emerson String Quartetet és a Freiburger Barockorchestert. Sok hazai kiválósággal is találkozhatunk a következő év során, például Várjon Dénessel, Perényi Miklóssal és Csordás Klárával.

A hangsúly most is a változatosságon van, a népzene, az egyházzene, a jazz, a barokk, és a szimfonikus zenekarok kedvelői is találhatnak maguknak programot.

Mindemellett a Zeneakadémia tudományos téren is aktív, hiszen itt található hazánk egyetlen zenetudományi tanszéke, amelyhez PhD-program és Egyházzene Tanszék is kapcsolódik. A tanszék kutatásait reprezentálja egy újonnan megjelent tanulmánykötet, amelynek címe: Szekvenciáktól a szimfóniákig ? tanulmányok Liszt, Bartók és Ligeti 140 éves Zeneakadémiája tiszteletére.

A Zeneakadémia tehát nemhogy elöregedett volna az elmúlt másfél század alatt, inkább megerősödött. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a fent felsorolt számtalan program, és a számos szakember, akik azon dolgoznak, hogy az intézmény 240. születésnapját is hasonló lelkesedéssel ünnepelhesse a jövő generáció.

Liska Enikő