A 2020-as bejrúti kikötői robbanásban darabokra tört, majd sikeresen rekonstruált nyolc antik üvegedényt állítottak ki a British Museumban.

A látogatókat a kiállítás végigvezeti annak az aprólékos munkának a fázisain, amelynek során a nemzetközi projekt résztvevői ismét összeillesztették a szilánkokra tört műkincsek darabkáit.

A római, bizánci és iszlám korszakokból származó edények eredeti állapotát a világ leghíresebb múzeumi laboratóriumaiban restaurálták. A műtárgyakat a Shattered Glass of Beirut című tárlat részeként mutatják be, mielőtt még idén visszatérnek Libanonba.

Hartwig Fischer, a British Museum igazgatója a csütörtöki megnyitón úgy fogalmazott:

a kiállítás a majdnem teljes megsemmisülés és a helyreállítás, az ellenkezés és együttműködés történetét meséli el.

Az edények a Bejrúti Amerikai Egyetem (AUB) vitrinjeiben elhelyezett 74 műtárgy között voltak. A vitrin felborult, amikor 2020. augusztus 4-én a bejrúti kikötőben történt hatalmas robbanás háromkilométeres körzetben pusztító hullámai elérték az épületet, és az üvegtárgyak összetörtek.

A 74 műtárgyból csak kettő maradt sértetlen. A specialisták 26 üvegedényt restauráltak, ezek közül állítottak ki most nyolc darabot. A restaurátorok abban reménykednek, hogy a megmaradt 46 műtárgy legalább felét sikerül minél hamarabb helyreállítani.

A British Museum restaurátora, Duygu Camurcuoglu elmondta:

egy szakértői csapatnak jutott az embert próbáló feladat, hogy szilánkonként válogassák szét az antik edények és az összetört vitrin darabjait,

illetve hogy csoportosítsák az egyes üvegtárgyak maradványait.

A „monumentális puzzle összerakásához” hasonlítható feladat során a kutatók „csak a szemükre és a kezükre” támaszkodhattak, és nem használhattak semmiféle ragasztóanyagot. Különösen nagy kihívást jelentett egy nagy tál és egy bizánci korsó összerakása.

Az AUB Régészeti Múzeuma és a British Museum közötti együttműködés 2021-ben kezdődött, amikor a londoni múzeum felajánlotta segítségét.

A kiállítás látogatói lépésről lépére kísérhetik végig az üvegedények sorsát a robbanás pillanatától a londoni bemutatóig.

Az edényeken külön megvilágítással teszik láthatóvá a rajtuk levő réseket, repedéseket.

A műtárgyakon látható sérülések láthatóvá tételével a kiállítók célja az volt, hogy ezáltal is tanúságot tegyenek a 2020. augusztus 4-i katasztrófáról, amelyben több mint 200 ember vesztette életét, 6500-an sérültek meg, miután több mint 2700 tonna, évek óta a kikötőben szakszerűtlenül és különösebb óvintézkedések nélkül tárolt ammónium-nitrát robbant fel.

Nyitófotó: Susannah Ireland / AFP