Vácott belakmározhatnak a klasszikus zene rajongói

Program

Június 27. és július 5. között szervezi meg a Filharmónia Magyarország a legnagyobb múltú magyarországi régizenei fesztivált, a váci Régi Zenei Napokat, illetve szeptember 8. és 14. között a Budapesti Nemzetközi Csellóversenyt.

A nyáron már a 41. alkalommal megrendezett Régi Zenei Napok nyitó- és zárókoncertjén a barokk stílus kevésbé ismert bécsi mesterei kerülnek reflektorfénybe, és a közönség megismerkedhet a Haydneum legfrissebb kutatásai során nemrég feltárt művekkel. A nyitókoncerten elhangzik egy több száz éve előadatlan mű, Francesco Bartolomeo Conti Szent Péter és Pál miséje is, a szerző egyik fő műve.

Mivel Magyarországon nincsen iskolai rendszerű régizenei képzés, a mesterkurzusok a tudásátadás legfontosabb közegei. A Régi Zenei Napok egyik különleges pillanata, amikor azok a nemzetközileg elismert mesterek, akik a kurzusokat vezetik, közös hangversenyt adnak Vácott. Az idei koncerten színpadra lép Kovács Ágnes és Elisabeth Scholl (ének), Veronika Skuplik (barokk hegedű), Szomor Dániel (violone, nagybőgő), Andrea Buccarella (csembaló), Januj Anna (furulya), Vashegyi György (kamarazene), valamint Nagy Réka (viola da gamba, cselló). A kurzusokon részt vevő hallgatók is bemutatkoznak, de a műhelytitkok iránt komolyabban érdeklődőknek még arra is lehetőségük van, hogy részt vegyenek a kurzus óráin.

A fesztiválon fellép a Capricornus Consort Basel is. A magyarok vezette svájci együttes egy Bachhal kapcsolatos különlegességgel készül: Bach billentyűs műveit szólaltatják meg zenekari átiratban.

A felnőtteknek szánt különleges koncertek mellett lesz vidám családi koncert, melyen a Simplicissimus együttes tagjai keltik életre Telemann személyiségét, lesz zenés vásári forgatag, reneszánsz táncház, pódiumbeszélgetés kedvenc zenékről és hangszerészműhely-látogatás is.

A fesztivál művészeti vezetője, Vashegyi György a programok kapcsán elmondta, „olyan ez, mint egy szépen megterített asztal, díjnyertes szakácsok ételeivel: nem kell gasztronómiai szakértőnek lenni ahhoz, hogy valaki jóízűen belakmározzék a kínálatból”.

Szeptember első hetében rendezik a Zeneakadémián a Budapesti Nemzetközi Csellóversenyt, amelyre négy kontinensről neveztek fiatal muzsikusok. A nemzetközi zsűri elnöke Frans Helmerson, a zsűri művészeti vezetője Várdai István.

Az elődöntőben a versenyzők kíséret nélkül, illetve zongorakísérettel játszanak, a középdöntőben a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével a versenyzők a legnépszerűbb csellóversenyeket adják elő. A döntőben a versenyzők mögött a Nemzeti Filharmonikus Zenekar játszik, ahol a csellóirodalom legnehezebb versenyműveit játsszák. A győztesek az értékes nyeremények és különdíjak mellett fellépési lehetőséget is kapnak, és gálakoncertet is adnak a Zeneakadémián. A verseny fordulói nyilvánosak.