A kiállítás címe - Olasz és európai művész - hangsúlyozni kívánja azt az emberi és művészi szinten egyaránt tagolt és összetett utat, melyet Vincentiu Grigorescu pályája során bejárt.
Grigorescu Bukarestben született 1923-ban. 1972-től 2012-ben bekövetkezett haláláig Olaszországban élt, 1976-ban megkapta az olasz állampolgárságot.
A kommunista rendszerben megélt fájdalmas élettapasztalat után egy több mint negyven évig tartó művész-élet következett Olaszországban. A nagy csendéletektől a rekámgrafikán keresztül Grigorescu fokozatosan eljut egyfajta konkrét absztrakt ábrázolásmódig, mely érinti az alkotások felületét, eszközkészletét és színét.
A feketéhez és a sötétkékhez társított tiszta és szigorú geometriai vonalak idővel felélénkülnek az intenzívebb színek használata által; a geometrikus figurák mellett helyet kapnak más formák is, a festmények egyre plasztikusabbá válnak az eszközkészlet terén is; magához a vászonhoz is hozzányúl a művész, kiszálazza, rojtozza őket, ezáltal a színvilág nagyobb kifejezőerővel bír, és a vibrálás majdnem tapinthatóvá válik.
Grigorescu művészi pályáját összegezve elmondható, hogy az érett stíluson keresztül egyre eredetibb nyelvezetig jut, amely képes összeolvasztani a technikai tapasztalatot az érzelmek világával, és ennek következtében a kép olvasata közvetlenebbé, kézzelfoghatóbbá válik.
A tárlat április 18-ig tekinthető meg.