A holland restitúciós bizottság elutasító határozata után peres úton próbálnak meg visszaszerezni az örökösök egy Kandinszkij-festményt, amelyet Hollandia német megszállása után adott el a Lewenstein család az amszterdami Stedelijk Múzeumnak.
Rabolt műalkotás egyértelmű esetéről van szó, mivel az 1909-ben keletkezett, Kép házakkal című festményt a náci rezsim nyomása alatt, kényszerűségből értékesítették zsidó tulajdonosai – érvelt az örökösök ügyvédje az Amszterdamban csütörtökön megkezdődött bírósági perben.
A felperesek ügyvédje szerint az absztrakt festészet egyik megteremtőjének számító orosz festő, Vaszilij Kandinszkij (1866-1944) művéért fizetett 160 gulden már annak idején is „nevetséges” volt a festmény valódi értékéhez képest, amely akkor 2 és 3 ezer gulden között lehetett.
A jogi képviselő szerint a múzeum nem jóhiszeműen járt el a vásárláskor.
A holland restitúciós állami bizottság 2018-ban elutasította az örökösök igényét a festményre, amelyet 1940 októberében vásárolt meg a modern és kortárs művészeteknek szentelt Stedelijk Múzeum. A testület arra hivatkozott, hogy a varrógépgyártó Lewenstein család önszántából kínálta fel eladásra a festményt, részben rossz anyagi helyzete miatt, amelybe már a német megszállás előtt került.
Az ügyvéd szerint a bizottság 2018-as döntése szembe megy a restitúcióra vonatkozó úgynevezett washingtoni elvekkel és a holland kormány restitúciós politikájával is, amely elismeri, hogy
az 1940. májusi megszállás után nem lehetséges „zsidók általi önkéntes értékesítésekről” beszélni.
A történészek és a zsidó közösség képviselői is „hajmeresztőnek” találták a bizottság érvelésének azon részét, amely szerint az örökösöket már nem fűzi semmiféle érzelmi kötelék a festményhez, így fontosabb a múzeum érdeke.
Az örökösök képviselője kétségbe vonja a holland restitúciós bizottság elfogulatlanságát is. Egy szakértői jelentés szerint ugyanis a testület hét tagja közül legalább hármat üzleti kapcsolatok fűznek a múzeumhoz, amelynek javára az ügyben döntöttek.
Nyitókép: Kandinszkij egy festménye, forrás: Wikipedia