Visszaküldik Izraelbe és a Palesztin Hatósághoz (PH) a Michael Steinhardt amerikai milliárdostól lefoglalt, Izraelből és a PH-tól kicsempészett műtárgyakat – jelentette a The Times of Israel című angol nyelvű hírportál.

A New York-i ügyészség kedden bejelentette, hogy visszaküldenek Izraelbe Michael Steinhardt milliárdostól lefoglalt, 5 millió dollár értékű régiséget. Korábban Steinhardtot gazdag mecénásként tartották számon a helyi kulturális intézmények.

Az Izraelbe visszakerülő 39 műkincs között két, i. e. 5000 körülről származó aranymaszk is található, melyek értéke mintegy félmillió dollár (csaknem 162 millió forint), és egy három halotti maszkból álló készlet, amelyek időszámításunk előtt 6000 és 7000 között készülhettek. Ezek összesen 650 ezer dollárt (mintegy 210 millió forint) érnek Alvin Bragg manhattani körzeti ügyész szerint.

A hatóságok szerint összesen 70
millió dollár értékű régiség került törvénytelenül Steinhardthoz, aki
decemberben beleegyezett átadásukba azért, hogy elkerülje a vádemelést.
Egyezményt kötöttek a 81 éves milliárdossal, melyben hátralévő életére
eltiltották a régiségektől.

Korábban már visszaadták Görögországnak és Jordániának az onnan kicsempészett műtárgyakat. Steinhardt ügyvédjei azzal védekeztek: ügyfelük nem tudta, hogy lopott műkincseket ajánlottak neki megvételre.

A 39, Izraelbe visszakerülő
tárgyból kedden 28-at adtak át az izraeli hatóságoknak. Három már korábban
megtekinthető volt a jeruzsálemi Izrael Múzeumban, nyolcat pedig még nem
találnak, de amint megkerülnek, visszaküldik. Az Izraelbe visszavitt műtárgyak
közül többet az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordánia területéről
csempésztek ki.

Az amerikaiak a Palesztin
Hatósághoz fognak eljuttatni egy 3000 éves kanalat, mellyel füstölésnél a
tüzekre tömjént helyeztek.

Steinhardt jelentős adományozója volt zsidó emberbaráti ügyeknek, s társalapítója volt a Birthright programnak, amely zsidó fiatalok díjmentes izraeli körútját szervezi. Mecénása volt az Izrael Múzeumnak és más kulturális intézményeknek, köztük a nevét viselő, a Tel-Aviv-i Egyetemen található természettudományi múzeumnak.

Nyitókép: a jeruzsálemi Izrael Múzeumban kiállított, újkőkorszaki maszk. Fotó: Shutterstock/Roman Tohtohunov