Szépírói munkássága mellett több könyve jelent meg közelmúlt tárgykultúrájáról. Mi az, ami miatt vissza-visszatér ehhez a témához?

A tárgyak valójában afféle médiumok, amelyek elvezetnek a gyerekkor világába. Mert valójában a gyerekkor misztériuma izgat, már kamaszkorom óta. Csak tizenhat éves voltam, amikor elmentem az egykori óvodámba, és mindent, ami fontos volt, lefotóztam ott. A tárgyak egyszersmind időgépek is, ha megtalálod rajtuk a megfelelő gombot, visszautazhatsz velük abba az időbe, amikor azt gondoltad, hogy még minden rendben volt a világgal.


poos_zoltan1_600x399.png
Poós Zoltán

Emlékszik még, mi volt az első tárgy, amelyre nagyon vágyott? Van ehhez fűződő története?

Főleg az elveszett tárgyak izgattak. Szerencsére gyerekkori játékaim nagy része megmaradt. Volt egy bordó színű Matchboxom, egy tűzoltó autó, amit apámtól kaptam, és mindenhová magammal vittem, és ahogy az lenni szokott ilyenkor, valahogy elveszett. Évekig sóvárogtam rá, mígnem a kétezres évek elején, az internetnek hála, a Vaterán be tudtam szerezni. Manapság egyébként már csökkent a tárgyak ?varázsereje?, mert szinte mindent meg tudsz keresni a neten, és csak idő kérdése, hogy meg is kapd.

Mit gyűjtött fiatal korában? És ma?
A játékokat mindig is gyűjtöttem, és persze a vinyl lemezeket is. Mindkettőt a mai napig szenvedélyesen vadászom. Most azért főleg a vinyl albumokat gyűjtöm, a gyerekkori játékokat szinte mindet beszereztem, ami valaha is volt a kezemben. Mert csak azok érdekelnek, amelyekhez van személyes viszonyom. Hiába szép egy nosztalgikus spanyol lemezjáték, mivel nem volt meg gyerekkoromban, inkább csak messziről gyönyörködöm benne, nem akarom mindenáron megszerezni.

Mennyi időnek kell eltelnie ahhoz, hogy egy tárgy megkapja a plusz jelentést, hogy egy kor lenyomatát lássuk benne?

Manapság minden szinte egyszer használatos, már nem visszük el a suszterhez a cipőt, ha leválik a talpa, hanem veszünk egy másikat. Egy tévé is néhány évig van a lakásunkban, utána veszünk újat, mert mér? nincsenek rajta a legújabb frissítések? De ahhoz, hogy valami kultikus legyen, el kell telnie úgy cirka húsz évnek Talán a 2010-es Nokia telefonok már kultikus státuszú design tárgyak. Ahhoz, hogy egy tárgy vagy egy ruha klasszikussá váljon, kell az is, hogy reprezentálja a kort, és formatervezésben is maradandó legyen.


Mit gondol, a ma használatos tárgyak közül melyik válhat kultikussá?
Az okostelefonok minden bizonnyal, mert teljesen átalakították az életünket, és a letisztult design is bizonyára emlékezetes marad.

Melyek azok a ruhák a Rock & Roll Áruház című könyvéből, amelyek leginkább kifejezték Önt?
Nagyon szerettem az áramvonalas szűk zakókat, de a Perfecto klasszikus bőrdzsekik is közel állnak hozzám, és a Tisza cipők is. Ma is úgy öltözöm, hogy ruháim emlékeztetnek mindazokra a formákra, amelyek kamaszkoromban meghatároztak.Így aztán ennek a dolognak nemcsak a ruhatervezőknek, de a pszichológusoknak is van köze (nevet).

B. Á.

Fotók: Horváth Péter Gyula

A szerzővel, Sütő Enikő modellel és Oltai Kata művészettörténésszel McMenemy Márk beszélget november 21-én, szerdán este 7.00-től a Kispipában.

A könyvről megjelent cikkünk ITT olvasható.