A víz az úr Győrben

Egyéb

A megnyitón még napsütésben és fülledt melegben köszöntötte valamivel hét óra előtt a több száz érdeklődőt Győr polgármestere, de a kilenc órára tervezett, forró pillanatokkal kecsegtető tangóestet hamar lehűtötte a hirtelen jött vihar és az előadást - sokak fájdalmára - törölni kellett a programból. A Colores del Tango című est egyébként a műfaj jól ismert sztárjait vonultatta volna fel, Kulik Johannával, Josip Bartulovic-csal, Santiago Maiel-lel, majd a sörpadon üldögélő érdeklődők buenos aires-i hangulatban folytathatták volna a különlegesnek ígérkező estét az argentin táncházban.
Miközben a téren várakozó tánckedvelők mit sem sejtettek az érkező égi háborúról, addig a színházban a balettirodalom legismertebb tava öntötte el a színpadot és megkezdődött a Szlovák Nemzeti Balett Hattyúk tava előadása. Odetta/Odillia szerepében a Berlini Operaház szólista primadonnája, Romina Kolodziej tündökölt, aki valóban hattyúvá változott a színen és lélegzetelállítóan tökéletesre csiszolt mozdulatai, kar- és fejmunkája által szinte úszott a tavon és láthatatlan szárnyakon repült tova. Hihetetlen odaadással azonosult szerepével, még a tapsok alkalmával sem esett ki szerepéből. Partnere, a herceget alakító Sergej Jegorov pontos forgásaival és hatalmas ugrásaival nyűgözte le a közönséget.
Bár a fesztivál hivatalosan június 23-án kezdődött, a szervezők a 0. napon fontos premierrel, a Győri Balett Magyar rapszódia című három tételes estjével kezdték meg a III. Biennálé programsorozatát. A Raphael Bianco, olasz koreográfus által kreált Búcsú című duett nyitó és záróképe vetített esőfüggönnyel kívánta fokozni az elválás fájdalmas pillanatait; Sóthy Virág és Pátkai Balázs remekelt a pár szerepében. Kulcsár Noémi Exit című kortárs koreográfiája minimalizált szcenikai megoldásokkal jelenítette meg a kiútkeresés toposzát, majd Fodor Zoltán a Magyar rapszódiában, már kevesebb érzékenységgel, de hasonlóan minimalizált színpadképpel próbálta megfogni nemzeti karakterünk esszenciáját.
A szünetben Lőrinc György emlékkiállítását Szakály György, a Magyar Táncművészeti Főiskola megbízott rektora nyitotta meg.
A második nap fénypontja kétségtelenül a Gálaest lesz, amelyben a Magyar Nemzeti Balett, a Pécsi Balett, a Badora Társulat és a Szegedi Kortárs Balett is színpadra lép majd. Ha az égiek megkegyelmeznek a szervezőknek, akkor a szabadtéren új hullámok érkeznek és a divattáncok délutánjával folytatódik a program. A mindent elmosó szlovák siker után várakozással tekintünk hazai tehetségeinkre, de kétségtelen, hogy tegnap se színpad, se szem nem maradt szárazon.