Akik eddig úgy hitték, hogy a művészet határai a reneszánsz freskók aranyozott mennyezeteinél, a múzeumok csendes csarnokaiban vagy a digitális képernyők gyorsan tovatűnő fényeinél véget érnek, azoknak itt az ideje, hogy újragondolják a művészet terének fogalmát. 2025. március 6-án egy gondolat valósággá vált, egy álom testet öltött, és egy múzeum a Holdra költözött.
A Lunar Museum of Art (LUMA) meglátogatásához azonban nincs szükség oxigénpalackra vagy szkafanderre. Bár a művészetet a Föld határain túlra vitték, mégis elérhető minden földi látogató számára, mindössze egyetlen kattintással. A NASA, az Intuitive Machines, a SpaceX, a Lonestar Data Holdings, a Bjarke Ingels Group (BIG) és a magyar Walter's Cube közös projektjének köszönhetően most egy múzeum létezik ott, ahol korábban csak a végtelen csillagmező volt látható.
A LUMA-ban látható gyűjtemény kortárs és humanitárius művészek alkotásait mutatja be, Afganisztántól Európán és a Közel-Keleten át az Egyesült Államokig és az őslakos közösségekig, de a NASA történetének legikonikusabb képei is megtekinthetőek a virtuális tárlaton.
És hogy hogyan kerül a művészet a Holdra? 2025. február 26-án a SpaceX Falcon 9 rakétája felemelkedett a NASA Kennedy Űrközpontjából, majd 2025. március 6-án, pontosan 12:32 PM ET-kor (6:32 PM CET Párizsban, 2:32 AM JST Tokióban) az Intuitive Machines Athena holdkompja sikeresen landolt a Hold felszínén, fedélzetén a LUMA teljes gyűjteményével, amelyet biztonságosan elhelyeztek a Lonestar Freedom adatközpontjában. A virtuális múzeum anyaga tehát már fizikailag is a Hold felszínén van.
A virtuális kiállítás létrehozásában a magyar Walter's Cube – akikről itt írtunk bővebben – is részt vett, a különleges holdraszállást márciusban mindennap, magyar idő szerint délután 6:32-kor újrajátsszák, így a nézők is úgy érezhetik, mintha a Holdon állnának. Faragó Balázs, a Walter's Cube alapítója szerint a LUMA
A Hold első virtuális múzeuma, a LUMA itt érhető el.