Ybl-díjas építészek alkotásai Székesfehérváron címmel nyílt kiállítás Székesfehérváron július 29-én. A magyar építészet egyik legjelentősebb alakja, Ybl Miklós ugyanis Székesfehérváron született 200 éve, annak a ciszterci gimnáziumnak a padjait koptatta, melyeket sok más jelentős fehérvári művész, közéleti szereplő is ? mondta el az államtitkár, aki megjegyezte, az évfordulós eseménysorozatban jelentős szerepet vállalt Székesfehérvár.

2013-ban döntöttek a Gárdonyi Év sikeres lezárását követően az Ybl-emlékév elindításáról, mely szintén Fejér megyei üggyé vált. A tavalyi programsorozat sikerét jelezte, hogy a rendezvényekre nem csak a szakmabeliek, hanem a széles közönség is kíváncsi volt, és hasonlóan nagy ünnepségsorozattá kívánják tenni az Ybl Miklóshoz kapcsolódó eseménysort is. A szervezők célja azonban, hogy a rendezvények ne csak Ybl-ről, az ő építészetéről, épületeiről, a megnyíló Várbazárról szóljanak, hanem a magyar építőművészet jelentőségéről is. ?Az idei évforduló a jelentős építészeti eredményeket ünnepli, szóljon arról, hogy művészként és mérnökként is megállják a helyüket a magyar építészek.? L. Simon László kifejtette: a programsorozat fővállalkozója Székesfehérvár lesz, ahol egy hónap múlva Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter adja át az egészalakos Ybl-szobrot. Az emlékév Ybl mellett a megyeszékhely értékeire is rávilágít, a széles közönséget kívánja elérni, ezért hozták létre a kiállítást éppen az Alba Plázában.

 


_dsc3756_600x397.png
L. Simon László: A magyar építészetben fordulópontot jelentő Ybl Miklósnak Székesfehérváron bizonyítottan nincs épülete, vita folyik ugyan a Zichy-ligetben található épületről, az azonban még nem dőlt el.

Az emlékév kapcsán L. Simon László elmondta: óriási lehetőséget lát a Miniszterelnökség jelenlegi felépítésében, hiszen azzal a műemlékvédelmet és az építészet területét egy helyre sikerült koncentrálni.

 

A kiállítás megnyitásán az Ybl Miklóst és az általa tervezett, 131 éve átadott Várbazárt ábrázoló emlékérmet Igari Antal megyei főépítész és a kiállítást is életre hívó Csutiné Schleer Erzsébet székesfehérvári építész vehette át.

(Fotó: Csákvári Zsigmond)