Zenthe Ferenc nevét viseli Nógrád első kőszínháza

Egyéb

Eddig Nógrád volt az egyetlen megyéje Magyarországnak, amely nem rendelkezett saját színházzal. A gazdasági válság ellenére azonban a kultúraszerető nógrádiak és a salgótarjáni önkormányzat összefogásával, a hagyományokból építkezve létrejött a város szülöttéről elnevezett Zenthe Ferenc Színház, valamint a térség önálló társulata. A színházat a József Attila Művelődési és Konferencia Központ fogadta be, ahol szintén közös erőből forgó színpad is épült.
A Zenthe Ferenc Színház társulata budapesti vendégszerepléssel, Albert Camus: Félreértés című drámájával mutatkozott be a közönség és az országos média előtt a Thália Színházban. ?Történelmi jelentőségű, hogy az ország gazdasági nehézségei ellenére, egy olyan kis városban, mint Salgótarján, produkciós színház alakult. Célunk, hogy Magyarország kulturális térképére felkerüljünk ? mondta el Székyné dr. Sztrémi Melinda, Salgótarján polgármestere a premier előtt.
Simon Lajos a színház igazgatója kifejtette, egy évben csupán százmillió forintból gazdálkodnak, amely töredéke a hazai színházak éves költségvetésének. Ennek ellenére a direktor tervei között szerepel évi 2-3 felnőtt előadás, és további gyermek- és ifjúsági darabok színpadra vitele.
Sándor Zoltán, a színház művészeti vezetője a gyerekdarabok mellett a komoly, nívós művek bemutatását tűzte ki célul, bízva abban, hogy mihamarabb az egész térség befogadó színházává teszi az intézményt. A nógrádi színház-, valamint városvezetés elsősorban a megye tehetségeit kívánja foglalkoztatni, legyen szó akár színészről, dramaturgról, vagy szerzőkről. A társulat repertoárján szerepel többek között A hetvenkedő katona, Camus egy másik műve, a Félreértés, Shaw Sosem lehet tudni című darabja, valamint több gyerekelőadás, mint A brémai muzsikusok vagy a kíváncsi királykisasszony.