Minden idők tíz legnagyobb magyar gitárosa

Popkult

A tíz legjobb… Mindig vitát gerjeszt. De az nem baj. Sőt, a tartalmas vitában új és új nevek, új és új érvek kerülnek elő. Ez a tízes lista az én listám, s röviden igyekszem érvelni, miért a felsoroltakat tartom a legjobb magyar gitárosoknak. Azonban, hogy igazságos legyek, a tízhez hozzáadtam egy ötös csoportot, akik már nem lehetnek köztünk.

Radics Béla 1981-ben a Fővárosi Művelődési Házban. Fotó: Urbán Tamás / FORTEPAN
Radics Béla 1981-ben a Fővárosi Művelődési Házban. Fotó: Urbán Tamás / Fortepan

Tátrai Tibor

Ez, azt hiszem, nem lep meg senkit. Tibusz már életében akkora legenda lett, hogy minden gitároslista vele kezdődik.

E helyütt gyorsan előrebocsátom: nem kizárólag a virgázás, a tekerés szempont, fontos a dallamvezetés, magyarán, hogy dallamos legyen a szóló. Fontos az improvizációs készség, ami nem jelenti a nagy rögtönzők előtérbe állítását, tudniillik épp olyan megsüvegelendő, ha valaki megírja, kigyakorolja a szólóját (mint David Gilmour vagy Mark Knopfler). Aztán ott a stílusérzék, mennyire kapja el a dal műfaját a muzsikus, milyenek a riffjei, hogyan kíséri az éneket, milyen harmóniamenettel, azaz mennyiben mutatkozik meg a zenész muzikalitása. S mindebből megszületik-e egy kizárólag az adott gitárosra jellemző hangzás. (Santanát szinte az első hangjáról fel lehet ismerni.)

Little G. Weevil

Szűcs Gábor nem szorul a magyarázatomra, amennyiben egyetlen európaiként megnyerte az International Blues Challenge elnevezésű memphisi nemzetközi versenyt, majd jelölték az amerikai Blues Music Awardsra.

Gotthard Mihály

Aki Tátrai Tibusz mellett tolhatja a godfater.-ben, azt nem kell védelmembe vennem. Amúgy Mike az a fajta, aki rockban, bluesban, dzsesszrockban, dzsesszben egyaránt otthonosan alkot. (Miként Tibusz úgyszintén.)

László Attila

Fenti sokszínűség igaz a Tanár Úr játékára is. Noha a honi dzsesszgitározás mestere, Charlie gitáros-zeneszerző-hangszerelőjeként (másik zeneszerzője Lerch István) igencsak maradandót alkot.

Móricz Mihály

Ha mást nem tett volna, az István, a király gitárszólamaival méretes vésővel hagyta ott szignóját a magyar rock márványfalán. Ami talán kevéssé köztudomású, hogy a Fonográf egyedülálló négyszólamú vokáljában pótolhatatlan szerepet vitt.

Karácsony János

Elég azon elmerengni, vajon miért őt választotta Presser Gábor az Amerikába távozó Barta Tamás helyére, gitárosi-énekesi-zeneszerzői posztra Loksiba, nem valaki mást? (A kérdés részemről költői.)

Szűcs Antal Gábor

Karácsony Jameshez hasonló tudású gitáros-énekes-dalszerző, aki ugyanolyan ízléssel, alázattal komponálja meg szólamát, miközben hatalmas rázásokra éppúgy képes. Totya pazar műgonddal dolgozza ki szólóit (mint James), amelyek kiváltképp dallamosak.

S hogy Jamesszel együtt is halljuk…

Alapi István

Amikor Klacsán Gábor rendező Radics-filmjéhez kereste azt a gitárost, akinek újra kellett játszania RB Kapitány szólóit, szólamait, hogy a mai fülnek kedvező hangkép szólaljon meg, nyomban Steve-re gondolt.

Nagy Ádám

Persze hogy Roy és Ádám… De azért ne tessenek mindjárt követ ragadni. Az vesse rám az elsőt, aki eltekerte a rádiót annak idején, amikor ez a sláger felhangzott:

Íme, virgázni is tud. (Igen, igen, a doboknál Borlai Gergő.)

Tornóczky Ferenc

Sajnos, már csak így, s nem ifj. Tornóczky Ferencként. Édesapja, a legendás dzsesszgitáros volt egyik tanárja a Kőbányai Zenei Stúdióban, ahol az első osztályban végzett Lukács Petával és Kékkői Zalánnal. Ők ketten jönnének most a listán, de kis Tornóval eljutottunk a tízhez.

Jöjjenek hát az égi zenekar gitárosai.

Elsőként, természetetesen, Radics Béla. Sajnos az ő játékát az emlékezet őrzi csupán. Addig, ameddig élnek az egykori fültanúk. A felvétel pedig (miként a lenti) a leszálló ágban mutatja a zsenit.

Az én emlékeimben már az a Tűzkerék rémiszt, amikor Béla képtelen volt szólózni, az Strausz Tiborra hárult.nMaradjon meg fülünkben, mit mutatott fénykorában.

S ha már Tornóval fejeztük be a tízes listát… (Már csak azért is, hogy mennyire másként szól a rock manapság, mint fél évszázada, hogy miért játszatta újra a legendás dalokat Klacsán Gábor.)

Barta Tamás így tolta a Képzelt riport nyitányában. Így akkor senki nem gitározott.

(Visszacsatolva az aktív zsenikhez: mint írtam, Bartát Karácsony János váltotta az LGT-ben, azt megelőzően a Hungáriába Szűcs Antal Gábort hívta helyére Fenyő Miklós.)

Következzék a legjobb Ringasd el magad. Barta miatt. Miként Schuster Lóránt mondta Bencsik Sándorról: „Samu angolul gitározott és magyarul halt meg”, ez igaz Barta Tamásra is.

Bencsik Sándor 1987-ben, egy héttel harmincötödik születésnapja után, egy osztrák menekülttáborban hunyt el. Úgy mesélték: a szőke srác berohant az emeleti fürdőszobába, kidobta az ablakon a dzsekijét, és fejjel előre utána ugrott.

Lugosi László követte a Gesarolba (a P. Mobil eredeti neve) távozó Samut a Beatricében. Még a funkys Ricsébe, de vele kezdődött a legendás rockkorszak.

Ő pedig Lugo fia, Lugosi Dániel. Bizony, balkezes, mint édesapja volt:

Dénes József legyen a kakukktojás, mert kell valaki az alternatív színtérről is. S kell, hát ki más? Dönci a két meghatározó banda, az Európa Kiadó és a Balaton villámkezű sztárjaként vonult be a halhatatlanok zenekarába.

Hogy ne tűnjek maradinak, megkérdeztem a mesterséges intelligenciát, ki a tíz legjobb. Íme a válasz: A „legjobb" gitáros meghatározása nagyon szubjektív és attól függ, milyen szempontok alapján ítélünk. A zenei ízlés, a stílusbeli preferenciák, a technikai képességek és a zenei hatás mind befolyásolhatják, hogy ki számít a legjobbnak.
A rock és pop műfajban szinte lehetetlen top tízes listát készíteni, hiszen rengeteg kiváló gitáros van. Néhány kiemelkedő zenész azonban mindenképpen említésre méltó, mint Radics Béla, Tátrai Tibor, vagy a fiatalabb generációból Fekete Kovács Attila.