Az MNMKK tagintézményei közös standdal várnak az idei Ünnepi Könyvhéten

Program

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése idén 96. alkalommal rendezi meg a kortárs magyar irodalom legnagyobb szabadtéri eseményét, az Ünnepi Könyvhetet és 24. alkalommal a Gyermekkönyvnapokat. A június 12–15. között zajló eseménysorozaton az MNMKK tagintézményei sokszínű könyvkínálattal, könyvbemutatókkal és beszélgetésekkel várják a látogatókat.

96. Ünnepi Könyvhét. Fotó: Csákvári Zsigmond / Kultúra.hu
Fotó: Csákvári Zsigmond / Kultúra.hu

Az év legfontosabb irodalmi rendezvénysorozatán az MNMKK 2024. július 1-je óta integrációban élő tagintézményei együtt mutatkoznak be a hazai olvasóközönségnek. Az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Természettudományi Múzeum a Dunakorzó 63-as standján várja az olvasókat válogatott non-fiction könyvkínálattal, többek között ismeretterjesztő, irodalom- és művelődéstörténeti díszalbumokkal, konferencia- és tanulmánykötetekkel, könyv-, sajtó- és művelődéstörténeti szakmunkákkal. A kulturális intézmények munkatársai ezentúl beszélgetésekkel, könyvbemutatókkal és dedikálással is készülnek a látogatók számára.

A négynapos rendezvényt idén is rekordszámú, közel 80 színpadi program, a részt vevő könyvkiadók műsorkínálata és esti könnyűzenei koncertek színesítik. A három helyszínen, a Vörösmarty tér, a Vigadó tér és a Duna-korzó területén 187 kiállító 148 standdal és több mint 1100 dedikálással várja az érdeklődőket.

Az MNMKK programjai a 96. Ünnepi Könyvhéten

Június 12., 16 óra, Vörösmarty téri nagyszínpad – Az esemény megnyitója, majd a Szép Magyar Könyv díjak átadása

Az MNMKK a 2024-ben megjelent kiadványok versenyében két különdíjat nyert el. Borsos Roland–Koren Zsolt Iparkodunk (MNMKK Iparművészeti Múzeum) című albuma a legszebb könyvborítónak odaítélt Tamás László-különdíjat, az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár Philostratus-kódex fakszimiléje pedig köztársasági elnöki különdíjat kap. Az Iparkodunk Tamás László-különdíját Farkas Anna grafikusművész, a kötet tervezője és Koren Zsolt szerkesztő, az MNMKK Iparművészeti Múzeum kommunikációs vezetője veszi át. A Philostratus-fakszimile köztársasági elnöki különdíját Zsupán Edina filológus, a HUN-REN–OSZK Fragmenta et Codices Kutatócsoport tudományos kutatója, corvinaszakértő, valamint Schöck Gyula könyvművész, a Schöck ArtPrint Kft. tulajdonosa, a kötet készítője és Lewalt-Jezierski Zoltán, a nemzeti könyvtár főigazgatói kabinetvezetője veszi át.

Június 13., 13.30, Vörösmarty téri nagyszínpad – MNMKK OSZK-beszélgetés

Petőfi jól értése. Petőfi Sándor utolsó verseinek kritikai kiadása

Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár és az Universitas Kiadó az év elején mutatta be a Petőfi-versek kritikai kiadásának 6., utolsó kötetét. A Magyar Kultúráért Alapítvány támogatásával megjelenő, az 1848–1849-ben készült alkotásokat tartalmazó kötettel egy hosszú időszak zárult le, és nagy adósságot törlesztett a magyar irodalomtörténet. A kötetről Lipthay Endre, az MNMKK OSZK tudományos kutatója, Hermann Róbert Széchenyi-díjas történész, a könyv lektora és Szilágyi Márton irodalomtörténész, a kötet szerkesztője beszélget.

 Június 13., 16.30, Vörösmarty téri nagyszínpad – MNMKK OSZK-beszélgetés

Létezik-e művészet a könyvkiadásban? A fakszimilék és a Philostratus-corvina

Miért készülnek a hasonmás kiadások? Tekinthető-e művészetnek a könyvkiadás e ritka műfaja? Hogyan készült Mátyás király híres Philostratus-kódexének fakszimile kiadása? Földesi Ferenc, az MNMKK OSZK Kézirattárának vezetője beszélget a témában a HUN-REN–OSZK Fragmenta et Codices Kutatócsoport tudományos kutatójával, Zsupán Edina filológussal, valamint Schöck Gyula könyvművésszel, a Schöck ArtPrint Kft. tulajdonosával. 

Június 14.,15.00 – MNMKK MKVM-dedikálás a stand előtt

Vendégünk a hintaló

Szerzők: Ladó Mária és Tóth Ferenc Imre. Az MNMKK Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum játékokkal foglalkozó sorozatának legújabb kötete a hintalovak, a hintaló játék- és kultúrtörténetét mutatja be.

Fotó: Csákvári Zsigmond/Kultúra.hu