A náci rezsim áldozataira emlékeztető botlatóköveket helyezett ki a belga fővárosban a Brüsszeli Városi Múzeum a totalitárius diktatúrák áldozatainak pénteken tartott európai emléknapjához igazodva. Az öt kő egyikén Herschel Grynszpan neve szerepel, azé a 17 éves kamaszé, aki 1938 novemberében lelőtte a párizsi német nagykövetségen dolgozó Ernst vom Rath követségi tanácsost. A merénylet hatására kezdődött el Németországban a kristályéjszaka néven ismert országos pogrom, amelyben zsidókat, üzleteiket és zsinagógákat támadtak meg.
Kihelyeztek továbbá egy követ egy második világháborús brüsszeli ellenálló-házaspár, Eugene és Léonie Toussant-Bellon emlékére, valamint egy lengyel származású zsidó házaspár, Berek és Pesa Swiatlowski emlékére, akiket a nácik a gyűjtőtáborként működő, mecheleni Dossin laktanyából deportáltak Auschwitz-Birkenauba 1942-ben.
A botlatóköveket Gunter Demnig német művész kezdeményezésére helyezik el minden olyan európai városban, ahol a nácizmusnak voltak áldozatai. Az emlékező macskaköveknek is nevezett emléktáblák egy folyamatosan növekvő, az egyes kövek hálójából összeálló, decentrális óriás „emlékmű” részeit képezik. A táblát általában az áldozatok utolsó ismert lakhelyénél süllyesztik a járdába. Az áldozatok neve, születési éve és haláluk dátuma mellett egy mondat az életük történetéről is szerepel rajtuk.
Magyarországon is több száz botlatókő van. Az elsőt a művész 2007. április 27-én helyezte el a budapesti Ráday utca 5. szám előtt, ahol Rónai Béla tisztviselő lakott. 1945. január 19-én Sopronbánfalván munkaszolgálatosként hunyt el.
Belgiumban eddig 180 darab ilyen réztáblát helyeztek el.