A Szabad szemmel nem látható című új fotókiállítás három vizuális művész, Philippine Schaefer, Schór Ádám és Yorgos Yatromanolakis munkáit mutatja be, akik különböző perspektívákból közelítenek a látható és a láthatatlan közötti feszültséghez. A tárlat célja, hogy a nézőket egy érzékelési utazásra hívja: a realitás és az illúzió, az emlék és az előrevetített jövő, a fény és annak hiánya által formált világok közötti átmeneteket vizsgálja. A különböző művészi technikákkal létrehozott alkotások arra ösztönzik a látogatókat, hogy újragondolják a vizuális észlelés hagyományos határait.
A Budapest Fotó Fesztivál hivatalos és kiemelt programjaként megvalósuló kiállítás nem csupán a kortárs fotóművészet egyik fontos eseménye lesz, hanem egy mélyebb reflexióra is hívja a közönséget: mit tekintünk valóságosnak, és milyen szerepet játszik a fényképezés a világunk megértésében? A Mucsy Szilvia kurátori közreműködésével létrejövő tárlat április 8. és május 18. között lesz látogatható a HAB-ban, és számos kísérőprogrammal, köztük izgalmas tárlatvezetésekkel egészül majd ki.
A különleges vizuális élmény feltárulása előtt azonban a HAB jelenlegi, Bardo című kiállítása március 30-ig még lehetőséget kínál az érdeklődők számára, hogy betekintést nyerjenek a 2024. évi Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjasok munkáiba, és meghívott művészek izgalmas tárlatvezetésein vegyenek részt. A tárlat a Tibeti halottaskönyvből ismert „bardo” fogalmára épülve az elmúlás és az átalakulás, az emberi lét különböző állapotait mutatja be dr. Jusztusz Noémi és Sipos Tünde, a Petőfi Kulturális Ügynökség kurátorainak koncepciójában. Ahogy a Bardo a köztes létállapotokat, a fizikai és szellemi világ közötti átmenetet idézi meg, úgy az ezt követő kiállítás is a határok elmosódásával foglalkozik majd – ezúttal a vizuális érzékelés és a valóság rétegzettségének dimenziójában.