Az 1990-ben alapított Magyar Zenei Tanács közel félszáz tagszervezetén keresztül a teljes hazai zenei szektort képviseli a zeneiskoláktól a hangversenyrendezőkön át a nagy állami intézményekig és forprofit szereplőkig. Az Európai és a Nemzetközi Zenei Tanács teljes jogú tagjaként segíti a hazai szereplők nemzetközi kapcsolódásait és részt vesz a zenei szektor szabályozói környezetének alakításában.
A Magyar Zenei Tanács közleménye:
„A Magyar Zenei Tanács elnöksége üdvözli Csák János miniszter döntését, hogy visszavonja a Zeneakadémia rektori pályázatát. Bízunk abban, hogy az új pályázat már a zeneművészet egyetlen területét sem fogja diszkriminálni – ez nemcsak az európai gyakorlatban lenne példátlan, de egyértelműen károsan hatna az új rektor egyetemen belüli elfogadottságára is.
Úgy gondoljuk, mint ahogy a Zeneakadémiának is szüksége van arra, hogy minél több és jobb pályázat – azaz gondolat és jövőkép – közül választhasson, ugyanúgy a pályázatba sok munkát fektető jelöltek is megérdemlik, hogy valódi versenyben mérethessenek meg, és kellő legitimitással kezdhessék el a munkát. Egy nyílt, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelő pályázat semmi módon nem csorbítja a döntéshozó szabadságát, ellenkezőleg – éppen ez ad számára lehetőséget egy valóban szabad és legitim döntés meghozatalára.
Félrevezetőnek és károsnak tartunk minden olyan megnyilvánulást, amely politikai felhangot szeretne adni egy olyan fontos és kizárólag szakmai kérdésnek, mint a Zeneakadémia jövője. A valóban kritikus helyzetben lévő hazai zeneoktatás reformja olyan kérdés, amely minden magyar muzsikust közvetlenül érint, és amelyet csak a teljes zeneoktatási rendszer kontextusában lehet és érdemes vizsgálni.”
Mint ismeretes, Csák János kulturális és innovációs miniszter az ATV Egyenes beszéd című műsorában jelentette be kedd este, hogy visszavonja a Zeneakadémia rektori székére július 3-án kiírt pályázatot, és újat írnak ki. Az egyetem szenátusa és tanszékvezetői a pályázat kiírását követően jelezték, hogy a tárca a rektori pályázatában jelentősen leszűkíti azoknak a körét, akik jelentkezhetnek a pozícióra. „E szűkítés során súlyos és a magyar felsőoktatás 1990 utáni történetében példátlan diszkrimináció valósul meg” – írták. A tiltakozáshoz csatlakozott a Széchenyi Művészeti Akadémia és a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Bizottsága is. (Az előzményekről itt írtunk.)
A miniszter elmondta: találkozott a Magyar Muzsikusok Szövetségének képviselőivel. Megvitatták a felmerült igényeket, és a napokban a szaktárca kiterjeszti a pályázatot, hogy azon a Jazz Szövetség tagjai, a népzenészek és mások is elindulhassanak.
A Magyar Muzsikusok Szövetsége a Zeneakadémia rektorválasztásáról közleményt adott ki, amely itt olvasható.