Jeles napok

Április – Szent György hava – Tavaszhó – Szelek hava

„Bolond április”

Az áprilisi törvények szentesítésének napja – 1848

Jeles napok

A holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja

2001 óta minden évben április 16-án tartják a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása. A magyar kormányzat 2000-ben határozott arról, hogy április 16-a a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja legyen. Az első ilyen megemlékezést egy évvel később tartották.
1944-ben a náci megszállókkal együttműködő magyar közigazgatás és rendvédelem tagjai ezen a napon kezdték meg az első gettók és gyűjtőtáborok felállítását a korabeli Magyarország kárpátaljai területén. A Holokauszt Emlékközpont minden évben e napon emlékműsorral, az Áldozatok emlékfalánál mécsesgyújtással emlékezik meg a holokauszt nemzeti áldozatairól.

Mikola Sándor születésnapja – 1871

A budapesti fasori gimnázium híres tanára, MIKOLA SÁNDOR (Péterhegy, 1871. április 16. – Nagykanizsa, 1945. október 1.) a budapesti tudományegyetemen szerzett matematika-fizika szakos tanári diplomát. Egy évig Eötvös Loránd mellett volt gyakornok a fizika tanszéken, majd 1897-től 1935-ig – 38 éven át – a fasori evangélikus gimnáziumban tanított, 1928-tól az intézmény igazgatója volt. Tanítványai között olyan nagyságok is voltak, mint Wigner Jenő és Neumann János. Jól felszerelt szertárában számos kísérletet végzett a diákok közreműködésével – ez volt az alapja oktatási elveinek. A szaklapokban megjelent cikkeiben nemcsak saját kutatásairól írt, hanem az ő általa tervezett demonstrációs eszközöket is ismertette. Az egyenes vonalú, egyenletes mozgást bemutató laboratóriumi berendezést róla nevezték el Mikola-csőnek. Három ismeretelméleti tárgyú könyve jelent meg: A physikai alapfogalmak kialakulása (1911), A fizika gondolatvilága (1933), A fizikai megismerés alapjai (1941). Több írása is megjelent Eötvös Lorándról, de ismeretesek Keplerrel kapcsolatos kutatásai is. Népszerű tudományos cikkei is nagy számban jelentek meg, például a Természettudományi Közlönyben és az Urániában; ez utóbbinak társszerkesztője is volt. Kitűnő fizika tankönyveket írt és Beke Manóval kidolgozta a matematika oktatásának reformját.
Emlékére az Eötvös Loránd Fizikai Társulat évente Mikola-díjjal jutalmazza a kísérletező oktatásban kiváló eredményt felmutató tanárokat.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudománytörténeti Intézet, Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig)

Sztrókay Kálmán születésnapja – 1907

A sokoldalú mineralógus, számos népszerű ismeretterjesztő könyv szerzője, SZTRÓKAY KÁLMÁN (Zalacsány, 1907. április 16. – Budapest, 1992. június 19.) budapesten szerzett tanári oklevelet természetrajz-vegytan-földrajz szakon. Érdeklődése a mineralógia felé fordult, az Ásványkőzettani Intézet tanársegédje lett és 1932-ben írt doktori értekezésének tárgya a budai márga ásványtani vizsgálata volt. Berlinben ércoptikát tanult, majd nálunk is meghonosította ezt a vizsgálati módszert. 1953 és 1977 között az ELTE Ásványtani Tanszékének professzora volt. Három, több kiadást megért egyetemi jegyzetet írt Koch Sándorral együtt. Az Ásványtan, a Rendszeres ásványtan és az Ásványtani praktikum máig alapműnek számítanak. Korszerű ércmikroszkópos és ércteleptani vizsgálatokat végzett Magyarország csaknem minden érctelepén, így például Gyöngyösorosziban, Nagybörzsönyben, Recsken és Magyaregregyen; eközben számos, addig ismeretlen ásványt írt le. Kidolgozta a korszerű ásványrendszerezés elveit: az általa felépített ásványrendszertan sikeresen ötvözi a kristálykémiai, kristályszerkezeti, geokémiai és földtani megfigyelések kapcsolatát. Jelentős munkát végzett a meteoritok vizsgálatában, leírta a mikei, kabai, nyírábányi meteoritokat.
Jelentősek voltak az ipari gyakorlathoz kapcsolódó vizsgálatai; számos elméleti és gyakorlati feladatot oldott meg az ércdúsítás, az üveg- és kerámiaipar, a gyógyszer- és akkumulátorgyártás területén. Egy műkorund gyártási eljárásra vonatkozó szabadalom társszerzője.
Hivatásának tekintette a tudományos ismeretterjesztést és azt egész életén át rendkívül magas színvonalon művelte. Lebilincselően érdekes könyvei nagy népszerűségre tettek szert. Az anyag kristályosodásától a holdkőzetekig, a fizika alaptörvényeitől a Földön kívüli élet lehetőségeiig széles skálán mozogtak a széles olvasóközönség számára mindig érthetően, szórakoztatóan, de tudományos hitelességgel feldolgozott témák.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Források: Magyar Tudóslexikon A-tól Zs-ig, Magyar Életrajzi Lexikon)

Egerváry Jenő születésnapja – 1891

EGERVÁRY JENŐ, (Debrecen, 1891. április 16. – Budapest, 1958. november 30.): matematikus, műegyetemi tanár. Nevéhez fűződik az ökonometria gráfelméleti tételének általánosítása, az ún. „magyar módszer” kidolgozása. Egyetemi tanulmányait a budapesti tudományegyetemen végezte, ahol 1914-ben doktorált. A budapesti Földrengési Obszervatóriumban tanársegéd, majd a felső ipariskola tanára. Néhány évig a szegedi, majd a budapesti tudományegyetemen adott elő: 1932-ben megkapta a Kőnig Gyula-díjat. 1941-től a műegyetem tanára volt. Közel félévszázados munkássága során mintegy 80 önálló kutatási eredményeket közlő tanulmánya jelent meg. Közülük különösen jelentős Kőnig Dénes gráfelméleti tételének általánosítása, mely az ökonometriában nyert alkalmazást. Eljárását a nemzetközi szakirodalom „magyar módszer”-ként tartja számon. Fontos kutatási területe volt a geometria és a differenciálegyenletek elmélete és alkalmazása, különösen a differenciálgeometria kérdései, később a forgó rendszerek kritikus szögsebességének megállapítása és a kinetikus gázelmélet alapjai. Utolsó éveiben mátrixelméleti kutatásokkal és azok alkalmazásával foglalkozott, s a matematika e sokak által lezártnak vélt területét számos új eredménnyel gazdagította. A mátrixelmélet alkalmazásával foglalkozó munkái közül kiemelkednek a függőhidak általános elméletének megalapozásáról és felépítéséről írt dolgozatai.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1991. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Králik László születésnapja – 1897

KRÁLIK LÁSZLÓ, (Nagybecskerek, 1897. április 16. – [?]): építész, a korabeli funkcionalista irányzat képviselője. Társtervezője volt a budaörsi repülőtér felvételi épületének (Bierbauer [Borbíró] Virgillel), a pécsi, kaposvári, székesfehérvári és a kispesti közvágóhidaknak és hűtőházaknak.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1997. MTESZ)

Szabó Béla születésnapja – 1896

SZABÓ BÉLA, (Aknaszlatina, 1896. április 16. – Budapest, 1982. április 14.): műkertész, egyetemi tanár, a vadon termő gyümölcsök begyűjtésének és feldolgozásának magyarországi megszervezője, az alkoholmentes gyümölcslevek és üdítőitalok nagyüzemi méretű előállításának kezdeményezője. Oklevelét a Magyar Királyi Kertészeti Tanintézetben szerezte (1917). Katonai szolgálata után 1919-ben a Kertészeti Tanintézetben jelentős szerepet vállalt a Kertészeti Magkísérleti Állomás megszervezésében. Később megbízták a kertészeti technológia című tárgy előadásával. Közben a budapesti műegyetem pedagógiai továbbképzésén, Braunschweigben konzervipari szakképzésen vett részt. 1945 után részt vett a Kertészeti Főiskola átszervezésében. Az Agrártudományi Egyetem Kert- és Szőlőgazdaság-tudományi Karának kertgazdasági technológiai tanszékén egyetemi tanár (1947), majd dékán (1949–1950) volt. 1953-tól nyugdíjazásáig (1959) a Gyümölcs- és Zöldségfeldolgozási Intézet vezetőjeként dolgozott a Kertészeti és Szőlészeti Főiskolán. Támogatta a kertészeti üzemekben a gyümölcsaszalók, a gyümölcslé-, és gyümölcsbor-feldolgozó egységek létesítését. Egyik hazai úttörője az alkoholmentes gyümölcslevek és üdítőitalok nagyüzemi méretű előállításának. A Nemzetközi Gyümölcslé Bizottság tagja, számos tudományos és ismeretterjesztő tanulmány szerzője volt.

Magyar Szabadalmi Hivatal (Forrás: Évfordulóink 1996. MTESZ; Magyar életrajzi lexikon; MEK)

Április 16-án történt

Három éve ezen a napon hunyt el Törőcsik Mari, aki körhintán hódította meg az országot, díjat nyert a cannes-i filmfesztiválon, mindeközben pedig – a teljesség igénye nélkül – Shakespeare, Ibsen és Brecht drámáiban tűnt fel a színpadon.

Törőcsik Mari színésznő a Hogy volt!? című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának 7-es stúdiójában.. Fotó: Zih Zsolt / MTI
Törőcsik Mari színésznő a Hogy volt!? című tv-műsor felvételén, az MTVA Kunigunda utcai gyártóbázisának 7-es stúdiójában. Fotó: Zih Zsolt / MTI

Ünnep

Holokauszt-emléknap Magyarországon – 2001-től emlékezünk minden évben arra, hogy a második világháború alatt, 1944-ben ezen a napon Kárpátalján kezdődött meg a magyar zsidóság gettókba zárása.
A hang világnapja – brazil kezdeményezésre 2003 óta rendezik meg.
Soubirous Szent Bernadett ünnepe – francia apáca, a lourdes-i Mária-jelenések tanúja, a francia leányok katolikus egyesületeinek védőszentje.

Április 16-án történt

1864 Bemutatták a Budai Népszínházban az első háromfelvonásos magyar operettet, Jakobi Jakab és Rajkai Frieben István Kánkán a törvényszék előtt című művét.
1865 A Pesti Naplóban névtelenül megjelent Deák Ferenc a kiegyezést előkészítő húsvéti cikke.
1871 A német Birodalmi Gyűlés elfogadta az egységes Német Birodalom alkotmányát.
1945 Egy szovjet tengeralattjáró a Balti-tengeren elsüllyesztette a Goya nevű német szállítóhajót, aminek következtében több mint hatezer ember halt meg.
1945 Megkezdődött a berlini csata, amelynek eredményeként május 2-án a szovjet hadsereg elfoglalta a Német Birodalom fővárosát. Ez volt az utolsó jelentős ütközet Európában a második világháború idején.
1947 A Texas City kikötőjében történt robbanás következtében 581 ember meghalt, és legalább ötezer megsérült. Ez volt az amerikai történelem leghalálosabb ipari balesete és a történelem egyik legnagyobb nem nukleáris robbanása.
1948 Párizsban a nyugat-európai országok létrehozták az Európai Gazdasági Együttműködési Szervezetet (OEEC), az OECD elődjét.
1991 Megalakult a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat, amely 2004 óta Magyar Ökumenikus Segélyszervezet néven működik.
2003 Athénban az Európai Unió 15 tagállama, valamint az újonnan csatlakozó 10 ország vezetői aláírták az unió bővítéséről szóló szerződést, amelyet magyar részről Medgyessy Péter miniszterelnök és Kovács László külügyminiszter látott el kézjegyével.
2003 Az ENSZ Emberi Jogok Bizottsága Genfben első ízben marasztalta el Észak-Koreát az emberi jogok súlyos, rendszeres és széles körű megsértése miatt.
2009 Véget ért a második csecsen háború, amely 1999. szeptember 30-án kezdődött.
2014 Elsüllyedt egy dél-koreai komphajó az ország nyugati partjainál 476 utassal fedélzetén, a balesetben 304 utas halt meg.

Április 16-án született

1844 Anatole France Nobel-díjas francia író, költő, akadémikus
1858 Zala György szobrászművész, a Hősök téri Millenniumi emlékmű számos szobrának alkotója
1879 Apponyi Franciska, a „Napraforgó grófnő”, jelentős a Zebegényben és Fóton végzett jótékonysági tevékenysége
1885 Weiner Leó kétszeres Kossuth-díjas zeneszerző, kiváló művész
1889 Charlie Chaplin Oscar-díjas angol–amerikai filmszínész, rendező, zeneszerző
1891 Egerváry Jenő kétszeres Kossuth-díjas matematikus, akadémikus
1896 Makláry Zoltán Kossuth-díjas színész, érdemes és kiváló művész
1912 John Halas magyar származású angol rajzfilmrendező
1919 Pedro Ramírez Vázquez mexikói építész
1919 Merce Cunningham amerikai táncművész és koreográfus, a „táncművészet Einsteinje”
1921 Peter Ustinov Oscar-díjas brit színész, rendező, író
1923 Hornicsek László Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész, belsőépítész, ipari formatervező
1924 Henry Mancini négyszeres Oscar-díjas amerikai filmzeneszerző
1927 XVI. Benedek német katolikus pap, a 265. római pápa, 2013-as lemondásától nyugalmazott pápa
1928 Gaubek Júlia Munkácsy Mihály-díjas belsőépítész, érdemes művész
1934 Vásárhelyi Sándor Liszt Ferenc-díjas táncos, táncpedagógus, koreográfus
1939 Dusty Springfield ír származású brit popénekesnő
1944 Dennis Russell Davies amerikai karmester és zongorista, zeneigazgató
1953 Csemniczky Zoltán Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész
1963 Gesztesi Károly színművész, szinkronszínész
1965 Kolozsi Tibor Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész
1973 Schell Judit Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész
 

Április 16-án halt meg

1828 Francisco José de y Lucientes Goya spanyol festő és grafikus
1830 Katona József, nemzeti drámánk, a Bánk bán szerzője
1933 Kozma Andor költő, műfordító, újságíró, akadémikus
1968 Fay Bainter Oscar-díjas amerikai színésznő
1970 Váci Mihály Kossuth-díjas költő, publicista
1970 Veres Péter kétszeres Kossuth-díjas író, politikus, újságíró
1972 Kavabata Jaszunari Nobel-díjas japán író
1973 Kertész István magyar származású karmester
1991 David Lean kétszeres Oscar-díjas brit filmrendező
2003 Muráti Lili színésznő, az 1930-as, 40-es évek „filmbálványa”
2010 Popper Péter pszichológus, klinikai gyermek-szakpszichológus, pszichoterapeuta, egyetemi tanár
2012 Palásthy György Balázs Béla-díjas filmrendező
2013 Pedro Ramírez Vázquez mexikói építész
2013 George Beverly Shea Grammy-díjas amerikai gospelénekes, a műfaj egyik legismertebb szólistája
2014 Kerekes Gábor Balázs Béla-díjas fotóművész, érdemes művész, fotóriporter
2019 Bács Ferenc Kossuth-díjas színművész
2019 Hámos László, az amerikai magyarság egyik ismert személyisége, a Magyar Emberi Jogok Alapítvány (HHRF) társalapítója és elnöke 
2021 Törőcsik Mari Kossuth-nagydíjas, kétszeres Kossuth-díjas színésznő, a nemzet színésze, a nemzet művésze
2023 Ahmad Jamal Grammy-díjas amerikai jazz-zongorista, zeneszerző

#eztörténtma