Aszgar Farhadi Oscar-díjas filmrendező is csatlakozott kedden azokhoz a hírességekhez és emberi jogi aktivistákhoz, akik az iráni tiltakozások támogatása miatt a hétvégén letartóztatott Taraneh Alidúszti színésznő szabadon bocsátását követelik.

„Taraneh mellett állok, és a szabadon bocsátását követelem, valamint Dzsafar Panahi és Mohammad Raszulof rendezőtársaim szabadon bocsátását és a többi kevésbé ismert fogoly szabadon engedését, akiknek az egyetlen bűne az, hogy jobb életet akartak” – fogalmazott az Instagramra feltett posztjában kedden Aszgar Farhadi.

A 38 éves Taraneh Alidúszti színésznőt szombaton vették őrizetbe a tüntetéseket támogató közösségi médiás posztjai miatt, amelyekben a tüntetők kivégzését is elítélte, és olyan képeket tett fel magáról, amelyeken nem viseli a kötelező fejkendőt.

Farhadi hangsúlyozta, hogy ha a tüntetők melletti kiállás bűncselekmény, akkor Iránban emberek tízmilliói bűnözők.

Taraneh Alidúszti a rendező Az ügyfél című, 2017-ben a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjával elismert alkotásában szerepelt. A csaknem nyolcmillió követővel rendelkező színésznő a letartóztatása előtt azt írta: nem tervezi, hogy elhagyja az országot, és kész megfizetni az árat azért, hogy kiáll a jogaiért.

„Maradok, és abbahagyom a munkát – szögezte le. – A bebörtönzöttek és a meggyilkoltak családjai mellett maradok. Én leszek a szószólójuk.”

Mohammad Raszulof és Dzsafar Panahi filmrendezőt már a nyáron letartóztatták.

A nemzetközi kulturális élet több szereplője is kiállt Taraneh Alidúszti mellett. A Pet Shop Boys brit popegyüttes fasisztának nevezte az iráni kormányt, a cannes-i filmfesztivál pedig szintén a színésznő azonnali szabadon bocsátását követelte hétfőn.

Az iráni tüntetéshullámot Mahsza Amini 22 éves iráni kurd nő szeptember 16-i halála indította el, akit az erkölcsrendészet tartóztatott le Teheránban, és fogva tartása alatt vesztette életét. Azóta több százan haltak meg, és több ezer tüntetőt vettek őrizetbe, két férfit felakasztottak.

Nyitókép: Aszgar Farhadi a Separation Golden Globe-jelölésekor Hollywoodban 2012-ben. Fotó: AFP/Joe Klamar