A korábbi 400 helyett akár 1000 műalkotást is kiállíthatnak egy időben a felújított és kibővített Görög Nemzeti Galériában, amelyet a görög függetlenség 200. évfordulójához időzítve adott át szerdán Athénban Katerína Szakellaropulu államfő és Kiriákosz Micotákisz miniszterelnök magas rangú külföldi vendégek társaságában.

Az 1900-ban alapított intézmény 20 760 négyzetméteren nyílt meg újra a 2011 óta tartó és 59 millió euróba (21 milliárd forint) kerülő felújítás és építkezés eredményeként. A kulturális minisztérium közleménye szerint a költségekből 42 millió eurót állt az állam, 17 millió euró magánszemélyek adományaiból jött össze.

A galéria állandó gyűjteménye mintegy 20 ezer műalkotásból áll. A kollekció magja 1829-re, az oszmán uralom alól felszabadult Görögország első kormányzójához, Joánisz Kapodísztriaszhoz nyúlik vissza. Kapodísztriasz 258 darabos gyűjteményéből 1900-ban alapították meg hivatalosan a Nemzeti Galériát, amely elsőként az Athéni Műegyetemen kapott elhelyezést.

„A szabad görög állam megalapítói korán felismerték, hogy a művészetek és a tudományok képezik egy modern európai állam alapját, különösen akkor, ha ennek az államnak az öröksége az antikvitásig nyúlik vissza” – mondta az avatáson a Nemzeti Galéria igazgatója, Marina Lambraki-Plaka. Micotákisz kormányfő szerint az új galéria „megerősíti a görög művészet nemzetközileg elismert bárkájaként betöltött szerepét, és megmutatja a kiemelt helyet, amelyet a görög művészet az európai kultúrában betölt”.

A koronavírus-járvány miatt a galériát egyelőre nem látogathatja a nagyközönség, az első, a görög „művészeti forradalmat” bemutató időszaki tárlatot valamikor később, a járványhelyzettől függően nyitják meg.

Nyitókép forrása: a múzeum Facebook-oldala