Salvador Dalí és Európa-hírű magyar kortársak a füredi aukción

Program

Tizenötödik alkalommal rendez a Pintér Galéria és Aukciósház nyári árverést Balatonfüreden, amely az utóbbi években az egyik legkiemelkedőbb társasági eseménnyé emelkedett az északi parton. Az aukció képeit a Vaszary Galéria termeiben lehet megtekinteni, az augusztus 17-én tartandó árverés az elmúlt évekhez hasonlóan a Vaszary Galéria Széchenyi nagytermében, illetve a galéria parkjában fogadja az érdeklődőket.

Bukta Imre (1952): Dédi a Balatonon. Fotó forrása: Pintér Galéria

A balatonfüredi 15. Pintér Aukció a Vaszary Galériában alcíme ismét a Balaton, nyár, szerelem... így aztán a jelenlegi online katalógusban nagy számban találkozunk nyári hangulatok ihlette képekkel. A kezdetekkor (2010 körül) a kortárs képzőművészet 10-15 százalékban volt jelen a teljes műtárgylistában, de mivel a gyűjtők egyre inkább szeretik jelenkori alkotóinkkal bővíteni repertoárjukat, mostanra az árverezésre szánt műveknek 35 százalékát adják ezek a munkák.

Izgalmas vetülete az idei aukciónak, hogy a Nyugat-Európában már befutott kortárs művészek – köztük Adorján Attila, Incze Mózes, Cseke Szilárd, aatoth franyo – ismét megjelentek a magyar piacon. Az említett alkotók műveinek kikiáltási ára a nyugat-európai szinthez igazodik, mely fontos a hazai árképzésben.

A klasszikusok névsorában Iványi-Grünwald Béla, Benczúr Gyula, Kmetty János, id. Vastagh György, Csók István, Heller Ödön, Rippl-Rónai József, Egry József, Aba-Novák Vilmos, Szőnyi István, Kádár Béla alkotásait is megtaláljuk.

Heller Ödön (1878-1921): Várakozók. Kép forrása: Pintér Galéria

Csók István lányáról, Zuzuról készített sorozatából A Lidó homokjában című festmény került az aukció tételei közé. A kortárs művek között kiemelkedik Bukta Imre Dédi a Balatonon címmel készített tavalyi balatoni fürdőzős képe. Balatonfüred egyébként több képen visszaköszön: Varga József Füredi strand, valamint a Füredi szieszta kompozíciói mellett a Tagore sétány múlt század eleji látványa Halápy János képén látható. Mattis Teutsch Jánosnak nemcsak festménye, de szobra is előkerült egy párizsi gyűjtőtől az idei árverésre. Szokatlan ábrázolással, érdekes kompozícióval találkozunk Klie Zoltán Evezős című képén. A Vaszary Galéria Mácsai István életművének szentel idén nagyszabású tárlatot, de az aukciós kiállításon is szerepel három festményével. Köztük Ránki Dezső zongoraművész portréjával és a korai éveiből való Költözködés című festményével. Pauer Gyula két héjplasztikája, a Fenék és a Melltorzó az árverés különleges darabjai. Bornemisza László sajátos mesevilágával közkedvelt alkotó, a művésztől a Meseváros című alkotás kerül kalapács alá Füreden.

A neves francia Metzi Iskola alkotója, annak idején a város színházának díszítőjeként is dolgozó Charles Petre nagyalakú szoborkompozíciója, a Három táncoló puttó című alkotás az egyik legnagyobb méretű szoborcsoport a művek között. Rézkarccal szerepel a szürrealizmus világhírű spanyol-katalán alkotója, Salvador Dalí, a Megfeszített Krisztus című képe vásárolható meg idén az aukción.

Az árverés iparművészeti darabjai közül kiemelkedő tétel Kovács Margit eddig lappangó nagy méretű műve, a Felszállott a páva vármegyeházára... című 1948-ban készült relief.

A Zsolnay gyűjteményből származó Árvíz allegória dekorral díszváza a 20. század elejéről való, Mack Lajos munkája. A manufaktúra jeles tervezőinek névsorából Apáti Abt Sándor és Mack Lajos a legfigyelemreméltóbb alkotók az idei aukción.

Mack Lajos (1846-1963): Árvíz allegória dekorral – Zsolnay díszváza. Fotó forrása: Pintér Galéria

A füredi Pintér Aukció a balatoni nyár kiemelkedő társasági eseménye, amelyre nemcsak a gyűjtőket, de a képzőművészet iránt érdeklődőket is várják augusztus 17-én a Vaszary Villa termeiben és parkjában. A művek kikiáltási ára összesen közel 230 millió forint.

15. Pintér Aukció a Vaszary Galériában, Balatonfüred, Honvéd u. 2-4. Augusztus 17., szombat 18.00 óra. Az eseményről részletesen itt tájékozódhat.