Az ötödik elemet keresték, illóolajokra találtak

Tudomány

A kvintesszenciát, az ötödik elemet kereső alkimisták voltak azok, akiknek az illóolaj-készítés tudományát köszönhetjük itt Európában. Ha az ötödik elemet és az aranykészítés titkát nem is, de az illóolajokat azért megtalálták kísérletezés közben. Pottyondy Ákos füvesember segítségével a Petőfi Akadémia új filmjéből mi is megismerhetjük a titkokat!

Pottyondy Ákos, az Ürmös Porta gazdája, füvesember avat be minket az illóolaj-lepárlás tudományába a Petőfi Akadémia új filmjében. Az asztalon ugyan rézedények sorakoznak, de fontos, hogy ezek nem azonosak a pálinkafőzéshez használt rézüstökkel, hanem speciálisan illóolaj-lepárláshoz használható eszközök.

„Az illóolajat nem készítjük, hanem kinyerjük a növényekből – mondja Ákos –, és ez az a folyamat, amelyet illóolaj-lepárlásnak nevezünk."

Az illóolaj-lepárlás legősibb módja nagyon egyszerű: a rézüstbe beleszórták a  növényeket, ráöntötték a vizet, majd a keverék melegítésekor az edény tetejére helyezett kúp alakú hűtőrendszer segítségével érték el, hogy az olaj kicsapódjon a kúp felületén. A hűtést folyamatosan cserélgetett állatbőrök biztosították. Ennél bonyolultabb módszer volt az úgynevezett vízgőzlepárlás, amikor a növényt és a vizet szeparáltan melegítve finomabb olajat is elő tudtak állítani. Az ipari módszer pedig a gőzlepárlás, mikor a növényre már közvetlenül gőzt nyomnak rá.

Ákos megmutatja azt a speciális edényt is, amelyet ők használnak. Ebben egy kupolafelületre érkezik az illóolajgőz, amelyet egy úgynevezett ellenáramú hűtőrendszerben hűtenek le. 

Az illóolaj-készítés alapanyagait mindig nagy melegben, tűző napon kell leszedni, mert ekkor van bennük a legtöbb illóolaj. Ákos zsályát szüretel, hogy megmutassa a Petőfi Akadémia nézőinek lépésről lépésre, hogyan készül az illóolaj az Ürmös Portán. A filmből az is kiderül, mire jó az olaj mellett kinyerhető virágvíz és hogy baktérium- és gombaölő hatása miatt minden illóolaj használható gyógyászati célra. Lehet bőrre csepegtetni, vagy hordozóanyagba is keverhetjük – így készülnek például az illatos szappanok. 

A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu YouTube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!