Mi a rosszabb: ha nincs térerő, vagy ha Hasfelmetsző Jack garázdálkodik a szomszédban?

Könyv

Évről évre elkészül a legkiválóbb magyar gyerek- és ifjúsági könyvek angol nyelvű katalógusa New Hungarian Childlit címmel. Magyar nyelvű ajánlónk második részében a felsős korosztály számára emeltünk ki egy csokrot az idei katalógusból.

A legjobb, külföldön is érdeklődésre számot tartó könyveket a Petőfi Kulturális Ügynökség Közép-európai Irodalmi Igazgatósága és MeseCentruma válogatja. Idén először a HUBBY civil szervezettel együtt tartotta meg a PKÜ a mustrát. A nyomtatott katalógus március végén, a Bolognai Könyvvásárra fog megjelenni.

Célunk, hogy a nemzetközi könyvvásárokon, fesztiválokon átfogó képet mutassunk a megelőző esztendő magyar gyerekkönyvterméséről, bő tucatnyi művet válogatva a legjobbak közül, melyek természetesen a kiállítási standon is megtalálhatók.

Ezúttal a magyar közönség számára is közzéteszünk egy magyar nyelvű válogatást a készülő 2025-ös katalógusból. Ajánlónk második részében a kiskamaszok számára emeltünk ki egy csokrot. Hozzátesszük, ahogy mindig, hogy a jó gyerekkönyv 99 éves korig szórakoztat!

Füveskönyv kalandvágyóknak

Ajánlott életkor: 12+

Pifkó Célia: A füveskönyv (A holdfény őrei I.); Cerkabella Kiadó, szerk.: Lovász Andrea, Grafika: Horváth Ildi
Pifkó Célia: A füveskönyv (A holdfény őrei I.) (Cerkabella Kiadó, szerk.: Lovász Andrea, grafika: Horváth Ildi)

A furcsa nevű testvérpár, Persica és Erinus számára rémálomnak ígérkezik a nyári vakáció, amit flúgos nagynénjük otthonában kell tölteniük egy távoli, kis szigeten, ahol az emberek többsége furcsán viselkedik, és nincs se wifi, se térerő. Az egymással örökös harcban álló testvérek azonban hamarosan egy rejtély nyomába erednek. A nagynénjüktől kapott régi, bőrkötéses könyv ugyanis egyre furcsább tüneteket produkál. Eleinte csak egyetlen különös kép látható benne, a többi lapja üres, de időnként füstöl, máskor zöld vérre emlékeztető tinta csorog belőle. Ám amikor a gyerekek rájönnek a kép értelmére, újabb rajz, vagyis inkább feladvány jelenik meg a könyvben, lépésről lépésre vezetve a testvéreket egy múltbeli titok, a családot sújtó átok és egy évszázadok óta lappangó rejtély megfejtéséhez.

A sötét múltra visszatekintő szigetet misztikus, kelta falvakat idéző hangulat lengi át, miközben a testvérek szócsatái és állandó civakodása nagyon is mai, minden fiatal számára ismerős dinamikát teremt. Valószerűek a párbeszédek, könnyen befogadható és követhető az elbeszélés. A szerző nagy tudású javasasszonyként pontosan ismeri az izgalmas olvasmány, a feszültségteremtés receptjét, és mindenki számára élvezetes főzetet kotyvaszt mágiából, kalandokból, rejtélyekből, majd alaposan megfűszerezi humorral, pimasz kamaszokkal, váratlan fordulatokkal.

A történet egyre érdekfeszítőbb helyszíneken, varázserejű gyógynövények közt zajlik, eljutunk az elátkozott kertbe, egy elhagyatott, ódon házba, amely hajdan boszorkánytanya volt, egy főúri kastélyba, amelynek ura fontos információkkal szolgál, és a falubeli fogadóba, ahol igencsak kétes alakok fordulnak meg.

A főszereplők nyomozása közben megismerjük a sziget hóbortos lakóit is, akik közül néhányan furcsa növények nevét viselik, mások nagy tudásukat leplezik bolondos viselkedésükkel. A Szenti Iván-éji ünnepen megjelennek a helyi fiatalok is, akik eleinte ellenségesen, később egyre barátságosabban viselkednek. Persze akad köztük egy csinos és elérhetetlen lány, akibe Erinus belehabarodik. Annyira, hogy a kedvéért akár hazudni is hajlandó a nővérének. Közben Persica szívét is megdobogtatja egy komoly, a többieknél megfontoltabb helybeli fiú, ám a hőn áhított randevú veszedelmes fordulatot vesz, és a sziget titka egyre mélyebbre húzza a nyomozásba mindjobban belekeveredő testvéreket.

A könyv 2024-ben az Év Gyerekkönyve díjat kapta a 12+ korosztályban. A regény folytatása, Az aranypók hamarosan várható.

Berg Judit

Nem lányregény

Ajánlott életkor: 10+

Ruff Orsolya: A londoni gyémántrablás (Orczy Mimi kalandjai I.); Manó Könyvek, szerk.: Kertész Edina, Grafika: Magyari-Ésik Zsófia
Ruff Orsolya: A londoni gyémántrablás (Orczy Mimi kalandjai I.) (Manó Könyvek, szerk.: Kertész Edina, grafika: Magyari-Ésik Zsófia)

A sorozat további részei: A kámforrá vált párizsi örökös, A titokzatos budapesti térkép

A krimisorozat első részében a viktoriánus London elevenedik meg, éppen abban az évben, amikor Hasfelmetsző Jack is rettegésben tartja a várost. A sorozat főhőse egy kotnyeles, kíváncsi és bátor fiatal lány, Orczy Mimi, akit a szerző egy valós személyről, a világirodalom egyik legolvasottabb női szerzőjéről, Orczy Emma grófnőről, a Vörös Pimpernel írójáról mintázott.

Mimi nem tudja eldönteni, hogy inkább író vagy detektív legyen, de amíg könyvekről ábrándozik egy londoni antikvárium kirakata előtt, gyanús dolgok történnek körülötte az utcán. Később Őfelsége Színházában tűz üt ki, és miközben a nézők Mimivel és az édesanyjával együtt az épületből menekülnek, eltűnik Lady Mortimer csodás gyémánt nyakéke, a Francia Kékség. Mimi tehát belecsöppen egy bűnténybe, és ezzel kezdetét veszi egy nem mindennapi kaland.

A fordulatos, izgalmas, mindig új meglepetéseket tartogató nyomozás során Mimi egyik veszedelemből a másikba sodródik. Egyik segítője a talpraesett szobalány, Anka, aki otthonosan mozog London sikátoraiban és veszedelmes negyedeiben is, másik segítője viszont egy Mimi számára is kiismerhetetlen, meglehetősen gyanús fiatalember.

A korabeli London helyszínei, jellegzetes karakterei, a különböző társadalmi osztályok képviselői mind megjelennek ennek az izgalmas regénynek a lapjain. Az egyre kuszább szálak – mint azt a jól felépített, izgalmas krimiknél megszokhattuk – sokkal messzebb vezetnek, mint azt eleinte feltételeztük, így a főhősnek és barátainak is egyre nehezebbé válik a nyomozás. Szerencsére nemcsak bátrak és találékonyak, de ötletesen is álcázzák magukat, hogy minél hitelesebben vegyülhessenek el London legmélyebb bugyraiban és legelőkelőbb köreiben.

A tűzrőlpattant, kalandvágyó Mimi első kalandja, amely az Év Gyerekkönyve díjat kapta 2024-ben (6–12 éves kategóriában) szinte azonnal folytatásért kiáltott. És mivel Mimit nem lehet megállítani, azóta két további kötetben nyomoz tovább, hogy megoldja A kámforrá vált párizsi örökös és A titokzatos budapesti térkép rejtélyét is.

A kiemelkedően igényes könyvtárgy lapjai közé a viktoriánus kor hangulatát idéző plakátokat, meghívókat, színlapokat helyeztek, amelyek az olvasó számára külön vizuális élménnyel és kézbe fogható bizonyítékokkal teszik teljessé a nyomozást.

Berg Judit

Nem hagylak itt

Ajánlott életkor 14+

Kalapos Éva Veronika: Nem hagylak itt; Lampion Kiadó
Kalapos Éva Veronika: Nem hagylak itt (Lampion Kiadó)

Humoros, gördülékeny, olvasmányos disztópia a Nem hagylak itt. A jövő Budapestjén, pár évtized múlva játszódik egy, a kommunista diktatúránál is szörnyűbb társadalmi rendszerben. A tizennyolc éves Rami és négy társa helyzete kilátástalan, mivel nem dönthetnek szabadon a jövőjükről a körülöttük kiépült totalitárius diktatúrában. Az egyre fokozódó feszültség abból adódik, hogy egy láthatatlan és megfoghatatlan állami szerv irányít mindent: a Hivatal. Ez a szerv folyamatosan, kiszámíthatatlanul monitorozza az embereket. Bár a szegények és gazdagok különbségének eltörlését ígéri a vezetés, a fiatalok elhatározzák, hogy a maguk módján lázadnak fel az öncenzúrát kiépítő elnyomás ellen. Ebben a young adult regényben a bezártság, a szorongás, a lázadás lesz úrrá a szereplőkön, amely érzések és állapotok annyira ismerősek ennek a korosztálynak.

Miközben a 21. századi fiatalság szorongásait, bizonytalanságát ábrázolja, a regény nem csak a negatív jövő szokásos világépítésének hatásos, hiteles megoldásaiban és elgondolkodtató dilemmáiban jeleskedik. Gördülékeny nyelvezet, friss, olvasmányos, humoros párbeszédek jellemzik. A romantikus szál és egyáltalán a kapcsolatok ábrázolása empatikus és bájos, ezzel melegebb tónust ad a szerző a komor alaptémának.

Az egyszerre képzeletbeli és egyszerre valósághű futurisztikus Budapesten az állampolgároknak sok mindent szabad, de semmi olyasmit, ami kreatív, ami önálló gondolkodást igényel. Az emberek hármas, karszalagokkal jelzett, különböző szabadságjogokat biztosító kasztrendszerben élnek. Rami vörös karszalagos, barátaival együtt elutasítja a felnőttek beletörődő viselkedését, fásultságát. Az iskola propagandát tanít, és csak az olyan párkapcsolatot támogatja, amelynek családalapítás a célja. Ramiék lázadása egy új, illegális, szabad gondolkodást hirdető iskola alapításában ölt testet. A kisebbek oktatása sok nevelési kérdést felvet és döntéshelyzetek sorozata elé állítja a fiatalokat.

A szerző elmondása szerint regényének világát a hazai oktatási rendszer jelenlegi helyzete ihlette, arra volt kíváncsi, mi történne, ha a műfajra jellemző élet-halál harcot a kultúra fennmaradásának érdekében vívnák. A kiadó 16 éves kortól ajánlja a könyvet, de nyolcadikosoknak is elgondolkodtató, izgalmas olvasmány lehet.

Harmath Artemisz

Borzalmakról gyerekeknek?

Ajánlott életkor 12+

Zágoni Balázs: A csillag és a százados; Móra Kiadó, 2024
Zágoni Balázs: A csillag és a százados (Móra Kiadó, 2024)

Hiteles és felemelő regény készült egy zavaros történelmi időszak, egy háborús trauma eseményeiről. Zágoni Balázs (1975), HUBBY- és Janikovszky Éva-díjas író, többek közt a kiváló A Gömb című heterotópia szerzője forgatókönyv-szerűen láttató, lendületes és párját ritkítóan valóságszerű, izgalmas négyszáz oldalas regényt írt. A holokauszt 80. évfordulójára jelent meg ez a valós életinterjúk alapján készült, felsősöknek szóló munka. Dús cselekményességét, feszes fordulatosságát, izgalmát a valóságíz adja, ez hatja át. A szöveg hatása mégsem nyomasztó. Mintha szorosan a szereplők mellett járnánk azokon az utcákon, bujkálnánk azokban a házakban, mintha az anyával együtt hoznánk rossz és jó döntéseket… 

Dávid és Péter, két tizenegy éves iskolás fiúcska: egy zsidó és egy nem zsidó barátságán és családi történetein keresztül fantasztikusan plasztikussá válik a II. világháború Budapestje, az 1944-es év. A tét a szerző bevallása szerint is az, meddig mennék el egy ilyen helyzetben a zsidó barátomért. A szolidaritás személyenként változó fokozatai és a remény hullámvasútja, ez a két motívum végigkíséri a fő- és mellékszereplőket a teljes cselekményen át.

Zágoni Balázs szeret nehéz témákról írni fiataloknak, ajánlottuk már heterotópiáit (A Gömb, Odaát), vagy egy olyan szociokulturális élményanyagról szóló történelmi ifjúsági regényt, amelyről eddig nem beszélt senki (Szamos-parti Hollywood). Zágoninak a kényes és durva téma ellenére sikerül elkerülnie a szentimentális vagy hatásvadász elemeket. A tanító szándék sem tolakodik a fikció elé. A főszereplők veszteségeinek, gyászának és rettegésének ábrázolása a gyermekolvasók számára emészthető, mégsem papírízű. A dramaturgia és a gyermeki látószög, a sok mellékszereplő és életszagú epizódjaik gondoskodnak erről. A durva, erőszakos helyzeteket tompítja bár, de úgy, hogy nem rejti el a valóságot. Zágoni mintegy 400 visszaemlékezést olvasott el, zömmel a csillagos házakban és a védett házakban töltött időszakról. Számos történelmi témájú vezetett sétát járt be. Regénye mégis úgy edukál valós adatokkal, hogy családi olvasmányként ezt észre sem vesszük, élménnyé válik. Igaz, sokat tehet a feldolgozhatóságért, ha a gyerekek felolvasva, a szülő hangján hallják a történetet, és rögtön a kérdéseiket is föltehetik, beszélhetnek az érzéseikről.

A regény alapját egy ruhagyűjtő század története képezi. Ocskay László, a Magyar Királyi Honvédség századosa 1944–1945-ben körülbelül 2500 zsidót mentett meg egy zsidó munkásszázad parancsnokaként. Ebbe a munkásszázadba vezeti el az író Dávid édesapját. De ott vagyunk a gyerekekkel, akiknek a teraszon a mínusz húsz fokban jégpályát öntenek a felnőttek még a bombázások idején is, hadd játsszanak. Ott vagyunk az anyával és nővérével a szintén valóságosan létezett és meg is nevezett sportpályán, ahol Wallenberg menlevelet osztogat. Ahol mindenki, gyerekestül a földön alszik, és ahonnan a véletlennek köszönhetően, a katonák kénye-kedve szerint kerül egyik család vagonokba, a másik pedig szabadon az utcára.  

A regény abban is irodalomtörténeti jelentőségű, hogy fikciós és kollektív módon segíthet feldolgozni a jövő nemzedékeinek azt, amit a szerző nemzedékének még nem sikerülhetett. 

 Harmath Artemisz