A Képző életmű-kiállításán a számos újonnan felfedezett, szenzációs Barcsay alkotás mellett megmutatják a mester híres mozaikművészetét, a nemzetközi sikerét megalapozó Művészeti Anatómia című könyv eredeti rajzait, valamint ízelítőt adnak nonfiguratív festészetének világából is. Barcsay művészete a 20. századi magyar művészet egyik fontos alappillére, különös hangsúllyal az anatómia, a formai absztrakció, valamint a természet és a látható valóság leképezésére.
Barcsay Jenő és a Magyar Képzőművészeti Egyetem
Barcsay Jenő (1900–1988) festőművész élete és munkássága szorosan összefonódik a Magyar Képzőművészeti Egyetem történetével: az erdélyi származású Barcsay a Képzőn kezdte meg tanulmányait 1921 őszén Vaszary János osztályában, majd 1926-ban fejezte be Rudnay Gyula irányítása alatt. 1945-ben oktatóként tért vissza az intézménybe, ahol az 1975-ös nyugdíjazásáig művészgenerációk hosszú sorát tanította szemléleti látszattan és anatómia tárgyakra. Több évtizedes művészi és oktatói pályafutása során gyökeresen átformálta a pedagógiai módszereket, és jelentős hatást gyakorolt a művészeti kifejezésmódokra.

Asszonyok – 60 év után először a nagyközönség előtt
A Képzőművészeti Egyetem életmű-kiállításán láthatja először a nagyközönség a jubileumi év egyik szenzációját, Barcsay Asszonyok című monumentális szénrajzát, amely 60 év lappangás után került elő. A 21 négyzetméteres mű 1964-ben készült, a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Barcsay-mozikájának előképe. A különleges rajzot a művész akkor készítette, amikor a Képzőművészeti Főiskolán anatómia tantárgyat tanított.
Barcsay és Bammes – Két mestertanár egy kiállításon
Az életmű-kiállítás másik különlegessége, hogy Barcsay munkái mellett láthatóak a német Gottfried Bammes művészeti anatómiát tanító professzor művei is. Barcsay és Bammes munkásságán keresztül a tárlat látogatói két különböző aspektusból pillanthatnak be a művészeti anatómia világába, nyomon követhetve, hogy a két mester hogyan formálta át az anatómia oktatását.
A Barcsay életmű-kiállítás 80 műalkotását és dokumentumait a Magyar Képzőművészeti Egyetem köz- és magángyűjtemények anyagából állította össze. A tárlat a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum közös szervezésében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.
Kurátorok:
Dr. Bojtos Anikó művészettörténész, az MKE Művészettörténeti Tanszék egyetemi tanársegédje; Dr. Sturcz János művészettörténész, az MKE Művészettörténeti Tanszék oktatója; Szabó Noémi művészettörténész, a Ferenczy Múzeumi Centrum kurátora.