Először Kocziszky Éva Antifilozófusok II. – Radikális gondolkodás a művészet tükrében című könyvét mutatják be. Kocziszky Éva a Színház- és Filmművészeti Egyetem professzora, magyar–német–ógörög szakos képzettséggel. Fő kutatási területe a dráma- és költészettörténet mellett az antik kultúra kortárs jelenléte, a kereszténységre vagy alapszövegére, a Bibliára irányuló gondolkodói és művészi aktusok vizsgálata. Az Antifilozófusok II. a szerző korábbi könyvének folytatása, melyben a filozófiát egyfajta belső ellenzékével szembesítette. E mostani kötet többszörös egybefonódásokat mutat be: filozófia és ellenzéke a történeti és a kortárs filozófia, a szöveg és a kép, valamint a Biblia metszéspontjaiban lép színre. A szerzővel Boros Gábor filozófiatörténész, a kötet szakmai lektora és és Kaj Ádám, az SZFE doktorandusza beszélget.
Mindezt egy szinte rendhagyónak is mondható antológiabemutató követi – a Százhúszból hét, azaz az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből készült antológia az elmúlt öt év díjazott pályaműveiből közöl reprezentatív válogatást. A kötet szerzői: Márfi Márk, Németh Nikolett, Kovács Viktor–Kovács Dominik, Szabó Róbert Csaba, Komán Attila, Péter Beáta és Berettyán Nándor. A szerzőkkel Szabó Attila, a kötet szerkesztője beszélget, majd részletek hangzanak el a kötetben szereplő színdarabokból. A felolvasások összeállításában közreműködnek az SZFE harmadéves dramaturgszakos hallgatói is.
„Legutóbb 2003-ban készült antológia az Örkény-ösztöndíjas drámaírók darabjaiból, Radnóti Zsuzsa szerkesztésében. Akkor az ösztöndíj keretében még mindössze harminc színdarab született, ezekből közölt ötöt az antológia: innen is a némileg rejtélyes Harmincból öt kötetcím. Legfőbb ideje tehát az újabb számvetésnek, hiszen máig már százhuszonegy darabbal büszkélkedhet az ösztöndíjprogram” – olvashatjuk a kötet előszavában.
A szerkesztő azzal a nem titkolt céllal válogatott az ösztöndíjasok friss munkái között, hogy az ennek eredményeképpen összeálló kötet használható legyen a színházi oktatásban, akár tájékozódási, elemzési céllal lapozták fel az érdeklődők, akár rendezőként a színre vitel igényével. Az itt közölt művek kiválasztásakor nem esztétikailag vagy dramaturgiailag „legjobbnak” gondolt darabok bemutatás volt a cél, és az sem számított, hogy volt-e már felolvasószínházi vagy színpadi premierjük a szóban forgó alkotásoknak. Ez a könyv a párhuzamosan egymás mellett létező dramatikus nyelvek és hangok megszólaltatásával a „fiatal” magyar dráma népszerűsítésének a feladatát vállalja fel, ezzel is segíteni próbálván a szerzőket „a laptól a színpadig” vezető göröngyös úton.
A könyvbemutatók helyszíne és időpontja:
Bajor Gizi Színészmúzeum, 1124 Budapest, Stromfeld Aurél út 16.
2025. február 12,. 15:00
A belépés díjtalan, ám regisztráció szükséges, amit a következő e-mail-címen lehet megtenni: szebenyi.agnes@oszmi.hu