Bemutatják a Százhúszból hét című, az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből készült válogatást

Irodalom

Az SZFE Alkotóműhelyek hete keretében két izgalmas könyv – az Antifilozófusok II. és a Százhúszból hét – bemutatójára is ellátogathatunk február 12-én a Bajor Gizi Színészmúzeumba. Az ünnepség délután 15 órakor veszi kezdetét, ahol Bodolay Géza, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója, illetve dr. Sepsi Enikő rektor asszony, az SZFE könyvek szerkesztője mond köszöntőt.

Örkény István – Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán
Örkény István – Fotó: Fortepan / Szalay Zoltán

Először Kocziszky Éva Antifilozófusok II. – Radikális gondolkodás a művészet tükrében című könyvét mutatják be. Kocziszky Éva a Színház- és Filmművészeti Egyetem professzora, magyar–német–ógörög szakos képzettséggel. Fő kutatási területe a dráma- és költészettörténet mellett az antik kultúra kortárs jelenléte, a kereszténységre vagy alapszövegére, a Bibliára irányuló gondolkodói és művészi aktusok vizsgálata. Az Antifilozófusok II. a szerző korábbi könyvének folytatása, melyben a filozófiát egyfajta belső ellenzékével szembesítette. E mostani kötet többszörös egybefonódásokat mutat be: filozófia és ellenzéke a történeti és a kortárs filozófia, a szöveg és a kép, valamint a Biblia metszéspontjaiban lép színre. A szerzővel Boros Gábor filozófiatörténész, a kötet szakmai lektora és és Kaj Ádám, az SZFE doktorandusza beszélget.

Mindezt egy szinte rendhagyónak is mondható antológiabemutató követi – a Százhúszból hét, azaz az Örkény István drámaírói ösztöndíj színműveiből készült antológia az elmúlt öt év díjazott pályaműveiből közöl reprezentatív válogatást. A kötet szerzői: Márfi Márk, Németh Nikolett, Kovács Viktor–Kovács Dominik, Szabó Róbert Csaba, Komán Attila, Péter Beáta és Berettyán Nándor. A szerzőkkel Szabó Attila, a kötet szerkesztője beszélget, majd részletek hangzanak el a kötetben szereplő színdarabokból. A felolvasások összeállításában közreműködnek az SZFE harmadéves dramaturgszakos hallgatói is.

„Legutóbb 2003-ban készült antológia az Örkény-ösztöndíjas drámaírók darabjaiból, Radnóti Zsuzsa szerkesztésében. Akkor az ösztöndíj keretében még mindössze harminc színdarab született, ezekből közölt ötöt az antológia: innen is a némileg rejtélyes Harmincból öt kötetcím. Legfőbb ideje tehát az újabb számvetésnek, hiszen máig már százhuszonegy darabbal büszkélkedhet az ösztöndíjprogram” – olvashatjuk a kötet előszavában.

A szerkesztő azzal a nem titkolt céllal válogatott az ösztöndíjasok friss munkái között, hogy az ennek eredményeképpen összeálló kötet használható legyen a színházi oktatásban, akár tájékozódási, elemzési céllal lapozták fel az érdeklődők, akár rendezőként a színre vitel igényével. Az itt közölt művek kiválasztásakor nem esztétikailag vagy dramaturgiailag „legjobbnak” gondolt darabok bemutatás volt a cél, és az sem számított, hogy volt-e már felolvasószínházi vagy színpadi premierjük a szóban forgó alkotásoknak. Ez a könyv a párhuzamosan egymás mellett létező dramatikus nyelvek és hangok megszólaltatásával a „fiatal” magyar dráma népszerűsítésének a feladatát vállalja fel, ezzel is segíteni próbálván a szerzőket „a laptól a színpadig” vezető göröngyös úton.

 

A könyvbemutatók helyszíne és időpontja:  

Bajor Gizi Színészmúzeum, 1124 Budapest, Stromfeld Aurél út 16.
2025. február 12,. 15:00

A belépés díjtalan, ám regisztráció szükséges, amit a következő e-mail-címen lehet megtenni: szebenyi.agnes@oszmi.hu