Börtönbüntetésre ítélték a klímaaktivistákat, akik vörös port szórtak az Egyesült Államok alkotmányára

Tudomány

Az aktivisták korábban más múzeumi vandalizmusokban is részt vettek, például egy Degas-szobrot és egy polgárháborús emlékművet is megrongáltak.

Jackson Green az elfogásakor. Fotó: Declare Emergency / X
Jackson Green az elfogásakor. Fotó: Declare Emergency / X

Donald Zepeda és Jackson Green 2023. február 14-én piros port öntöttek a Washington D.C.-i National Archives (Országos Levéltár) egy vitrinjére, amely az Egyesült Államok alkotmányát védte. Az akció után mindkettőjüket börtönbüntetésre ítélték: Zepeda két évre, míg Green 18 hónapra került rács mögé. Emellett mindkettejüknek két évig tartó felügyelet alatt kell állniuk, és közel 58 ezer dollár kártérítést kell fizetniük a National Archives-nak.

Zepeda és Green a Declare Emergency nevű klímaaktivista csoport tagjai, amely múzeumi és nyilvános terekben végrehajtott vandalizmusairól ismert. Zepeda részt vett egy Edgar Degas híres szobrát, a 14 éves kis táncosnőt ért rongálásban, míg Green korábban vörös festékkel írta fel az „Honor Them”, azaz a „Tiszteld őket” üzenetet az Afrikai-amerikai polgárháborús emlékmű falára.

A mostani ügyet tárgyaló bírónő elítélte az aktivisták cselekedeteit, és kijelentette:

„Az ökovandalizmus nem ökológiai tett, csupán vandalizmus.”

Az ítéletek célja a hasonló jövőbeli akcióktól való elrettentés.

Green a bíróságon elismerte, hogy cselekedeteivel kárt okozott, és kijelentette: „Az ilyen romboló akciók ellentétes hatást válthatnak ki, elriasztva az embereket a klímavédelemtől.” Zepeda viszont kevésbé volt bűnbánó: szerinte az akciók célja az volt, hogy félelmet és érzelmeket keltsenek az emberekben a klímaváltozás elleni cselekvés érdekében. Zepedát mint a Declare Emergency egyik alapítóját az elmúlt években több mint húsz alkalommal tartóztatták le polgári engedetlenség miatt. Egyik legismertebb akciója során 2017-ben megpróbált elzárni egy olajvezeték-szelepet Washington államban, amiért 60 nap börtönbüntetést kapott.

A mostani ítéletek azt mutatják, hogy a hatóságok egyre keményebben lépnek fel az ilyen típusú tiltakozások ellen, különösen akkor, ha azok kulturális vagy történelmi értékeket veszélyeztetnek. Az aktivisták cselekedetei éles vitát váltanak ki a társadalomban a klímavédelem elfogadható módszereiről és a vandál akciók hatékonyságáról.

A cikk forrása itt olvasható.