Több mint hatvan országból mintegy 2100 régész részvételével rendezik meg Budapesten az Európai Régészek Szövetségének (European Association of Archaeologists, EAA) éves találkozóját.

A találkozónak az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) ad otthont augusztus végén – hangzott el az eseményt beharangozó szerdai sajtóeseményen Budapesten.

Bartus Dávid, az ELTE Bölcsészettudományi Kar dékánja elmondta: a konferencia, amelyen 199 szekcióban csaknem háromezer előadás hangzik majd el, az ELTE, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Várkapitányság Nonprofit Zrt. közös szervezésében valósul meg augusztus 31-től szeptember 3-ig.

A rangos nemzetközi esemény célja, hogy
bemutassa a legfrissebb tudományos, kutatási eredményeket a régészet és a
kulturális örökségvédelem témájában.

Magyarország az őskori leletektől kezdve rengeteg régészeti kinccsel rendelkezik, és ez jó alkalom arra, hogy ezeket a nemzetközi közönség előtt bemutassák.

A szakmai előadásokon kívül számos kísérő rendezvény is szerepel a programban, amelyeken lehetőség nyílik a kapcsolatépítésre.

A 60 ország csaknem háromezer régészét tömörítő EAA, amelynek elnöke Bánffy Eszter, az ELTE címzetes egyetemi tanára,1994-ben alakult, és minden évben más európai nagyvárosban rendezi meg éves találkozóját.

A konferencia csaknem 150 év óta az első nagyszabású régészkonferencia a magyar fővárosban.

Anders Alexandra, az ELTE Bölcsészettudományi Kar tudományos főmunkatársa, az EAA 2022 szervezőbizottságának elnöke elmondta: a prágai székhelyű szakmai szervezet konferenciájára a legnagyobb számban Spanyolországból, az Egyesült Királyságból, Németországból és Magyarországról érkeznek régészek, de sokan jönnek az Egyesült Államokból is. Az esemény ünnepélyes nyitórendezvénye augusztus 31-én lesz a Magyar Nemzeti Múzeumban és a Várkert Bazárban. A szakmai eseményeket szeptember 1. és 3. között tartják.

Az eseményen, amelynek mottója a (Re)integration, idén hat téma szerepel.

Ezek közül kettő kiemelten fontos a magyar régészek számára: az egyik a Kárpát-medence régészete, annak bemutatása, hogy hogyan integrálódtak a különböző népek a Kárpát-medencében. A másik kiemelt téma a Római Birodalom, illetve a klasszikus régészet lesz. Mint mondta, ezt azért is szerették volna beemelni a konferencia fő témái közé, mert az ókori Brigetióban (Komárom/Szőny) három évtizede folynak feltárások, amelynek eredményeiről beszámolhatnak az eseményen.

Kitért arra is, hogy a régészet helyzete
mellett más aktuális témákat is érintenek majd, így például előadás hangzik el
a klímaváltozásról és annak hatásairól a régészetre és a társadalomra.

Az EAA célkitűzései között szerepel az európai régészeti örökség kezelésének és értelmezésének segítése, az európai régészeti kutatás fejlesztése. A szövetség hivatott előmozdítani a régészszakma érdekeit Európa-szerte.

Nyitókép: MTI/Balázs Attila